مدل بلوغ هوشمندی استراتژیک

مدل بلوغ هوشمندی استراتژیک

بلوغ هوشمندی استراتژیک شامل پنج مرحله به صورت نمودار زیر است: 

 

الگوی بلوغ هوشمندی استراتژیک

سطح اول - آشفته 

نیازهای اطلاعاتی تصمیم‌گیران، کلی و مبهم بوده و بی‌پاسخ می‌ماند. اغلب، تصمیم‌گیری‌ها به صورت شهودی است. توجه چندانی به رقابت نمی‌شود و مزیت رقابتی شناسایی نشده است. داده‌ها پراکنده‌اند. رصد اطلاعات رقابتی انجام نمی‌شود. سازمان از رویدادها و تغییرات محیطی پس از وقوع مطلع می‌شود و سناریوهایی برای مواجه شدن با تغییرات وجود ندارد. اهداف و استراتژی تعريف شده‌ای وجود ندارد. استراتژی ارزش‌افزوده‌ای برای موفقیت کلی کسب و کار ایجاد نمی‌کند. رویه مشخصی برای جمع‌آوری، پاکسازی، بکارگیری و امنیت اطلاعات استراتژیک وجود ندارد.  تحلیل‌های استراتژیک مناسبی ارائه نمی‌شود. گزارش‌دهی محدود است و گزارش‌های یکبار مصرف و اتفاقی تهیه می‌شود. 

 

سطح دوم- انفعالی

نیازهای اطلاعاتی در قالب چند گزارش از قبل تعریف شده وجود دارد. از اطلاعات برای پشتیبانی تصمیمات استفاده می‌شود اما کیفیت آنها پایین بوده یا معلوم نیست. گاهی اوقات مسئله رقابت مطرح می‌شود و رقابت متعادلی (انحصار چندگانه) وجود دارد. مزیت رقابتی شناسایی شده است. داده‌های کسب و کار با داده‌های واحد ثبت کننده آن سازگار نیستند. ایجاد تغییر در داده‌ها کنترل نمی‌شود. اطلاعات یک یا دو رقیب شناخته شده رصد می‌شود. برخی رویدادهای حیاتی برای کسب و کار پیش‌بینی می‌شود. سازمان زمانی با تغییرات مواجه می‌شود که همه با آن کنار آمده باشند. اهداف و استراتژی توسط يك تيم كوچك تدوین می‌شود. واحد استراتژی صرفاً مسئول تعیین اهداف و استراتژی‌ها و مکتوب کردن آن بوده و استراتژی‌ها را به واحدها اعلام می‌کند. برخی اطلاعات روتین جمع‌اوری و پاکسازی می‌شود. سطح دسترسی به اطلاعات توسط مدیر تعیین می‌شود. تحلیل‌های استراتژیک بیشتر بر راهبری و تصمیم‌های روزمره و جاری تاثیر گذاشته و گزارش‌های ایستا و روتین تهیه و ارائه می‌شود. 

 

سطح سوم - پایدار 

نیازهای اطلاعاتی کاملاً مشخص است. اطلاعات از تصمیمات روزمره پشتیبانی می‌کند. فضای بازار رقابتی در نظر گرفته می‌شود و در تصمیم‌گیری‌ها به آن توجه می‌شود. تلاش برای حفظ مزیت رقابتی در فعالیتهای کسب و کار مشهود است.  برای یک یا دو مجموعه داده‌های اصلی «نسخه‌ واحدی از حقیقت» وجود دارد و حرکتهای رقبا رصد می‌شود. همه رویدادهای محیطی پیش‌بینی می‌شود. سناریوها مشخص شده و مورد توافق مدیران است و سالانه به روز می‌شود.  اهداف و استراتژی‌ها از طریق فرايند ساخت‌يافته و با مشاركت كاركنان بصورت سالانه تعیین می‌شود. استراتژی در موفقیت کسب و کار موثر است. اطلاعات استراتژیک جمع‌آوری، پاکسازی، مرتب و ارائه می‌شوند. رویه طبقه‌بندی و دسترسی به اطلاعات وجود دارد. تحلیل‌های استراتژیک بر هماهنگی  بین واحدها تاثیر گذاشته و به عملکرد کلی کسب و کار کمک می‌کند. داده‌ها از طریق داشبورد نشان داده می‌شود.  

 

سطح چهارم- فعال

تصمیم‌گیران از قابلیتهای تحلیلی کافی برای استفاده از اطلاعات را دارند. اطلاعات قابل اعتماد، دقیق، بموقع و در دسترس است. رقابت شدید است و در تصمیم‌گیری به عنوان یک دغدغه محسوب می‌شود. راه‌هایی برای توسعه مزیت رقابتی تدوین می‌شوند. «نسخه واحدی از حقیقت» برای داده‌ها وجود دارد. رقابت به صورت نظام‌مند رصد می‌شود. رویدادهای محیطی پیش‌شده و شگفتی‌ها شناسایی و اعلام می‌شوند. سناریوها به صورت فصلی به روز شده و تغییرات پیش‌بینی شده در آنها لحاظ می‌شود. اهداف و استراتژی‌ها  توسط يك تيم برنامه‌ريزي آموزش ديده و بين واحدي،‌ تدوين و بازنگري مي‌شوند. استراتژی با توسعه مزیت رقابتی موجب بقا و رشد کسب و کار می‌شود. تمام اطلاعات استراتژیک مدیریت شده و از نظام ضدجاسوسی صنعتی استفاده می‌شود. 
تحلیل‌های استراتژیک موجب بهبود تصمیم‌گیری مدیران می‌شود. امکان دریل‌دان و کنکاش در داده‌ها مهیا است. 

 

سطح پنجم- بهینه 

تصمیم‌گیران قابلیتها‌ و زمان لازم برای استفاده از تحلیل‌ها و گزارشات را دارند.  اطلاعات سفارشی‌سازی شده و امکان تحلیل «چه می‌شود-اگر» در محل وجود دارد.  رقابت در فضای کسب و کار بسیار شدید است و تصمیمات بر پایه رقابت گرفته می‌شود. راه‌های توسعه مزیت رقابتی اجرا می‌شوند.  داده‌ها در مدل داده اصلی نگه‌داری و به روز می‌شوند. محیط رقابتی رصد شده و فعالیتهای محافظت از داراییهای مشهود و نامشهود و جلوگیری از خروج اطلاعات و دانش رقابتی به طور رسمی انجام می‌شود. ضمن پیش‌بینی رویدادها، آمادگی لازم برای مواجه شدن با آن ایجاد می‌شود. در هر تحلیل استراتژیک سناریوها پیشنهاد می‌شود. اهداف و استراتژی مبنای تصميم‌گيري‌هاي است و در نیم‌روز استراتژی به روز می‌شوند. استراتژی نقش اساسی در موفقیت کسب و کار دارد. مدیریت اطلاعات استراتژیک به صورت مکانیزه و خودکار بوده و از ضدجاسوسی بازدارنده (غیرعامل) استفاده می‌شود. تحلیل‌های استراتژیک به اصلاح و بهبود مدل کسب و کار منجر می‌شود.گزارش‌ها با هوش مصنوعی تهیه شده و با مدیران تعامل دارد. 

 

 

الگوی بلوغ هوشمندی استراتژیک

 

 

ادمین سایت

این مقاله در تاریخ 1400/01/18 توسط دکتر عباس خدادادی در سایت سایت تخصصی هوشمندی استراتژیک منتشر شده و در تاریخ 1400/01/18 بروزرسانی گردید.
لینک منبع: منبع مقاله در سایت

در مورد هوشمندی استراتژیک بیشتر بخوانید:

هوشمندی استراتژیک چیست؟ توضیحات کامل به همراه 6 تصویر مفهومی 2331 بازدید

هوشمندی استراتژیک چیست؟ توضیحات کامل به همراه 6 تصویر مفهومی

طبق تحقیق موسسه معروف گارتنر، کسب و کارها با استفاده از توان تحلیل‌گری به موفقیت می‌رسند. تحلیل‌گری نیازمند هوشمندی استراتژیک است. در این مقاله تفکر هوشمندی استراتژیک در کنار لایه‌های هوش سازمان معرفی شده است.

دیدگاه کاربران ...

دیدگاه خود را بیان کنید