چه مقدار تغییر استراتژیک لازم است؟‌

چه مقدار تغییر استراتژیک لازم است؟‌

قبل از اینکه تصمیم بگیرید که استراتژی‌های شما چه باشند، در مورد تغییر تصمیم‌ بگیرید. هر چند کار سختی است، اما مشخص کنید که چه میزان تغییر در سازمان باید ایجاد شود. البته می‌دانیم که هنوز برنامه نوشته نشده، اما شما به عنوان استراتژیست یک انتظار هرچند کلی از نتیجه برنامه‌ریزی دارید.

 

استراتژیها در مراتب تغییر، در سه سطح آمده است:

  • تکاملی (Incremental): استراتژی‌هایی برای تنظیم وظایف و روابط
  • ضروری (Substantive): یک تغییر نسبتاً کلی، اما این یک چرخش بزرگ نیست.
  • تحولگرا (Transformational): تغییرات عظیم در جهت‌گیری‌ها و سازمان

چرا تخمین میزان تغییر قبل از شروع برنامه‌ریزی مهم است؟ برای تغییرهای مختلف، نیاز به فکر کردن در سطوح و لایه‌های مختلفی است. بنابراین قبل از ورود به فرآیند برنامه‌ریزی، از طریق نشست‌های کوتاه با مالکان، سهامداران اصلی، اعضای هیات مدیره و نهادهای تاثیرگذار، حدود تغییرات احتمالی و مورد انتظار از برنامه استراتژیک را تعیین کنید.

پس از تخمین میزان تغییر، می‌توانید روی شناسایی «استراتژی‌های سطح سازمان» متمرکز شوید. به طور کلی، استراتژیهای سطح سازمان ، استراتژی‌های عمومی خلق ارزش هستند که به سؤال «چگونه برنده خواهیم شد؟» جواب می‌دهند. برای پاسخ به این سؤالات سه راه اساسی وجود دارد: (برای موفقیت در یکی برجسته باشید و در دو مورد دیگر خوب باشید).

  • مقیاس (Scale): منظور تولید در مقیاس‌های بزرگ است. با این کار احتمال موفقیت بالاست. زیرا با تمرکز بر کاهش هزینه‌ها با دیگران رقابت می‌کنید.  
  • سرعت (Speed): با رهبری خدمات در محصول برنده می‌شوید. برای این که این استراتژی به خوبی جواب دهد، ابتدا وارد بازار شوید و از یک محصول یا خدمات مناسب، به صورت خلاقانه بهره بگیرید.
  • دامنه (Scope): در اینجا با صمیمیت مشتری در رقابت برنده می‌شوید.  شما باید ضمن داشتن روابط عالی با مشتری، بهترین خدمات مشتری را به آنها اختصاص دهید.

بیایید این نکته را از بالا تکرار کنیم زیرا این امر برای استراتژی های موفق در سطح سازمان بسیار مهم است - سازمان شما باید در یکی از این نوع استراتژی های عمومی برجسته باشد و در دو مورد دیگر برای موفقیت خوب است.

توجه: تلاش برای برجسته بودن در هر سه زمینه، باعث می‌شود سازمان شما فرسوده شود. اگرچه که هر کدام از اینها به موفقیت شما کمک می‌کنند ، اما تلاش کنید که تنها در یکی از این سه عالی‌ترین باشید.

ادمین سایت

این مقاله در تاریخ 1399/04/22 توسط دکتر عباس خدادادی در سایت سایت تخصصی هوشمندی استراتژیک منتشر شده و در تاریخ 1399/12/05 بروزرسانی گردید.
لینک منبع: منبع مقاله در سایت

مواردی که کمک می کند در این مورد بیشتر بدانید:

دیدگاه کاربران ...

دیدگاه خود را بیان کنید