3 مزیت بکارگیری هوشمندی استراتژیک

3 مزیت بکارگیری هوشمندی استراتژیک

کارکرد هوشمندی استراتژیک 

کارکرد اصلی هوشمندی استراتژیک کمک به انطباق‌پذیری کسب و کار با شرایط فعلی و آتی محیط است. این مهم به بقاء و ماندگاری سازمان منجر می‌شود. از سوی دیگر با کمک به حرکت به سمت چشم‌انداز موجب رشد سازمان می‌شود. بقای کسب و کار در قالب سه کارکرد اصلی متجلی می‌شود: خودآگاهی، بهبود مهارتهای رهبری و موقعیت‌یابی. 

1-خودآگاهی. یکی از کارکردهای هوشمندی استراتژیک ایجاد خودآگاهی دقیق و کمک برای گرفتار نشدن در دام‌های افول سازمان است. مطابق مدل وایتزل و جانسون (William Weitzel and Ellen Jonsson)، بقای بلندمدت سازمان همیشه در معرض خطر است. هر چقدر مراحل افول پیشرفته‌تر می‌شود، به تدریج سازگاری داخلی یا خارجی دشوارتر شده و نیاز به اصلاحات شدیدتر و پرهزینه‌تری برای نجات سازمان است. همچنین هر مرحله الگوی رفتاری قابل پیش‌بینی بازیگران سازمانی را نیز نشان می‌دهد و می‌توان انواع سیاستهای سازمان را در صورت ادامه روند نزولی پیش‌بینی کرد. در صورتی که اقدامات اصلاحی مناسبی انجام نشود، سازمان در پنج مرحله‌ای که در نمودار زیر نشان داده شده است، رو به زوال می‌رود.

کارکرد هوشمندی استراتژیک - جلوگیری از افول سازمان

مرحله اول ناآگاهی و کوری است که در آن سازمان قادر به تشخیص تغییرات بویژه تغییرات آسیب‌رسان و تهدیدها نیست. زوال از اینجا آغاز می‌شود. در مرحله دوم نبود واکنش و بی‌عملی است. سازمان مشکلات را تشخیص می‌دهد، اما به دلیل هزینه‌های زیاد اصلاحات یا سردرگمی در مورد پاسخ‌های مناسب، اقدامات اصلاحی را انجام نمی‌دهد. در اینجا زوال کم‌کم  احساس می‌شود. مرحله سوم اقدامات اشتباه یا ناقص است. پس از نمایان شدن نشانه‌های غیرقابل انکار زوال، سازمان برای انجام اقدامات اصلاحی برمی‌خیزد، اما به دلیل تصمیمات نادرست یا اجرای ناکافی اثری ندارد. مرحله چهارم شروع بحران است. وقتی سازمان تشخیص می دهد که اقدامات شدیدی لازم است، اما این اتفاق نمی افتد، اختلاف داخلی ایجاد می‌شود. ممکن است رهبران برکنار شوند و تحولات شروع شود که به عنوان آخرین فرصت هم محسوب می‌شود. اقداماتی از قبیل سازماندهی مجدد و احیای سازمان است. و نهایتاً مرحله پنجم، از هم گسیختگی و انحلال است که تلاش‌های معطوف به اصلاحات، با درگیری شدید داخلی و خروج اعضای اصلی و کارکنان به شکست انجامیده است. صرف‌نظر از سطح تلاش، دیگر نمی‌توان از فروپاشی جلوگیری کرد.

بکارگیری سازوکارهای هوشمندی استراتژیک باعث می‌شود، از همان ابتدا که عملکرد سازمان در سطح مناسبی قرار دارد، از افتادن در دامهای افول سازمانی جلوگیری شود. ارائه اطلاعات خوب و بموقع، تعریف و اجرای اقدامات فوری و اقدامات اصلاحی مورد نیاز که بر اساس اطلاعات کسب و کار شکل می‌گیرد، به سازمان کمک کرده و آن را از ورطه‌های سقوط دور می‌کند. 

 

2-بهبود مهارتهای رهبری. بر اساس تحقیق مک‌کوبی (2017) مجموعه‌ای از قابلیت‌های مبتنی بر هوشمندی استراتژیک شناسایی شد که بیان‌گر ویژگی‌ منحصربفرد برخی از موفق‌ترین رهبران دنیا است (8). این ویژگی‌ها که در قالب کارکرد‌های هوشمندی استراتژیک تعریف می‌شود، عبارتند از:  

  • پیش‌بینی: توانایی درک روندهای ایجاد کننده گشایش‌ها یا چالش‌های کسب و کار
  • بینش: توانایی تصویرسازی وضعیت ایده‌آل مبتنی بر دوراندیشی و ایجاد فرایندی برای مشارکت دیگران برای اجرای آن.
  • انگیزه: توانایی ایجاد انگیزه در افراد برای همکاری در اجرای چشم‌انداز.
  • مشارکت: توانایی ایجاد اتحادهای استراتژیک با افراد، گروه‌ها و سازمان‌ها.
  • تفکر سیستمی: توانایی درک، تلفیق و ادغام عناصر سازمان که به عنوان یک کل برای یک هدف مشترک عمل می‌کنند.

 

کارکرد هوشمندی استراتژیک - بهبود مهارتهای رهبری

 

3-موقعیت‌یابی. یک کارکرد دیگر هوشمندی استراتژیک ایجاد آگاهی از شرایط و موقعیت‌یابی است. یکی از ویژگی‌های موجود جاندار این است که می‌داند در چه شرایطی قرار دارد. فرض کنید که چشم شما را بسته و در یک شهر یا محله‌ای دیگر باز کنند. اولین سوال مغز شما به عنوان موجود هوشمند این است که من کجا هستم؟ همین شرایط را برای کسب و کار در نظر بگیرید، زمانی که از موقعیت و جایگاه خود در بازار اطلاعاتی نداشته یا اطلاعات آن ناقص است. با بکارگیری سازوکارهای هوشمندی استراتژیک، شرکت می‌تواند به طور دایم از موقعیت و جایگاه خود آگاهی داشته و بر اساس موقعیت‌های بازار و صنعت تصمیم‌گیری کند.

 

ادمین سایت

این مقاله در تاریخ 1399/12/14 توسط دکتر عباس خدادادی در سایت سایت تخصصی هوشمندی استراتژیک منتشر شده و در تاریخ 1399/12/14 بروزرسانی گردید.
لینک منبع: منبع مقاله در سایت

همچنین در مورد هوشمندی استراتژیک، این مطالب را هم ببینید:

هوشمندی استراتژیک چیست؟ توضیحات کامل به همراه 6 تصویر مفهومی 4099 بازدید

هوشمندی استراتژیک چیست؟ توضیحات کامل به همراه 6 تصویر مفهومی

طبق تحقیق موسسه معروف گارتنر، کسب و کارها با استفاده از توان تحلیل‌گری به موفقیت می‌رسند. تحلیل‌گری نیازمند هوشمندی استراتژیک است. در این مقاله تفکر هوشمندی استراتژیک در کنار لایه‌های هوش سازمان معرفی شده است.

نقش هوشمندی در تدوین برنامه استراتژیک 706 بازدید

نقش هوشمندی در تدوین برنامه استراتژیک

استراتژی‌های موفق به مهارت استراتژیست‌ها و توانایی تیم مدیریت در تدوین و اجرای استراتژیها بستگی دارد. در واقعیت، استراتژی نمی‌تواند بهتر از اطلاعاتی باشد که از آن استفاده شده است. هرچه این اطلاعات جامع‌تر و هوشمندانه‌تر باشد، احتمال موفقیت استراتژی بیشتر خواهد بود.

دیدگاه کاربران ...

دیدگاه خود را بیان کنید