اخلاق حرفه‌ای مدیریت استراتژیک

اخلاق حرفه‌ای مدیریت استراتژیک

اخلاق حرفه‌ای هوشمندی استراتژیک

می‌دانیم که هر کسب و کاری بر اساس مجموعه‌ای از ارزشهای بنیادین کار می‌کند. این استانداردها ممکن است از یک شرکت به شرکتی دیگر متفاوت باشد. به همین صورت تمام حرفه‌ها از جمله تحلیل‌گران هوشمندی استراتژیک نیز‌ در چارچوب‌های اخلاقی خاص خود کار می‌کنند. اهمیت ملاحظات اخلاقی مربوط به عملکرد هوشمندی استراتژیک را نباید نادیده بگیریم. غالباً همین مسئله اخلاق حرفه‌ای است که تحلیل‌گران هوشمندی را در موقعیت‌های دشواری قرار می‌دهد. در حالی که هدف هوشمندی استراتژیک جستجوی مستمر سیگنالها و اطلاعات برای کسب یا حفظ مزیت رقابتی شرکت است، مجموعه‌ای از چارچوب‌ها و موازین اخلاقی را لازم داریم که تعیین کند چه رفتاری درست و کدام نادرست است. هیچ تحلیل‌گر حرفه‌ای دوست ندارد به عنوان کسی که اخلاق‌مدار نیست، شناخته شود. به همین دلیل هم در خصوص هوشمندی استراتژیک نیز ما به شدت به موازین اخلاق حرفه‌ای پایبند هستیم و آن را به عنوان یک «قانون اخلاقی» بدون تغییر و استثناء می‌پذیریم. تلاش می‌کنیم که مجموعه‌ای از استانداردهای اخلاقی را که انتظار می‌رود تحلیل‌گر هوشمندی به آنها پایبند باشد، معرفی کنیم.

در مواجه شدن با مسئله اخلاق، مانند فلسفه، کمتر پیش‌ می‌آید که به پاسخ صریح در مورد «آنچه که درست است» برسیم. این موضوع بسیار کیفی است و بستگی زیادی به فرد دارد. با این وجود نمی‌توان این موضوع را نادیده گرفت. به خصوص امروز که شرکتها نه بر اساس کالا و خدمات‌شان که بر اساس باورها و ارزشهایشان شناخته می‌شوند. تحلیل‌گران هوشمندی باید در مرزهای قابل قبول رفتاری کار کنند. به ویژه اصول مرتبط با جمع‌آوری اطلاعات از منابع انسانی باید به وضوح و با صراحت تمام رعایت شود. همه شرکتهای بزرگ سیاستهایی دارند که مشخص می‌کند چه چیزی از نظر رفتار کارکنان قابل قبول است. تحلیل‌گران هوشمندی نه تنها این اصول را رعایت کرده، بلکه اصول اخلاق حرفه‌ای هوشمندی را نیز سرلوحه کار خود قرار می‌دهند. این امر نه از روی اختیار است که اجرای آن منوط به تصمیم فردی تحلیل‌گر باشد، بلکه یک الزام است، زیرا رعایت اخلاق حرفه‌ای موجب می‌شود که بر اعتبار فرد به عنوان یک تحلیل‌گر حرفه‌ای افزوده شده و از نظر دیگران به عنوان یک انسان صاحب منش و رفتار شناخته شود،‌ در اینصورت این پیام به طور ضمنی به همکاران ارسال می‌شود که اطلاعات مورد نیاز بر اساس یک سری اصول رفتاری به دست آمده و بر اهلیت تحلیل‌گر در کسب و کار افزوده می‌شود. دیگر اینکه هیچ‌کسی ذاتاً دوست ندارد با کسی همراه باشد که چارچوب‌های رفتاری مشخصی را برای خود قائل نیست. از این‌رو ممکن است فردی حتی با حصول به نتیجه دلخواه به قیمت زیرپا گذاشتن اخلاق حرفه‌ای، همراهی بلندمدت همکاران را از دست بدهد. نهایتاً اینکه اگر کسی با خصوصیات یک فرد حرفه‌ای شناخته شود، این ویژگی وی به سایر مولفه‌های رفتاری نیز فرافکنی شده و ای‌بسا پذیرش تحلیل‌های به دست امده از سوی مخاطبان راحت‌تر شود.

اصول اخلاق حرفه‌ای

اخلاق حرفه‌ای را مجموعه قوانین اخلاقی که از ماهیت حرفه به دست می‌آید و بیان کنندة باورهای یک گروه حرفه‌ای در مورد اینکه چه چیزی درست است، دانست. در دو دهة گذشته، موضوع‌های مربوط به اخلاق حرفه‌ای پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته و مطالعه‌های نظام‌مند در این زمینه گسترش داشته است. افراد دارای اخلاق حرفهای دارای ویژگیهایی همچون پاسخگویی، پذیرفتن مسئولیت تصمیمها و پیامدها، سرمشق بودن، اخلاق‌مدار و حساس، کوشا، خلوص نیت در انجام وظایف، اهمیت دادن به درستکاری و خوشنامی می‌باشند. در صنایعی که رقابت بر آنها حاکم است، کسب و کار‌ها به موضوعهای اخلاقی در کار توجه می‌کنند، چون ناچارند. جامعه و مشتری از آنها انتظار دارند سطوح مشخصی از استانداردهای رفتاری را رعایت کنند. ثابت شده است که بروز اخلاق حرفه‌ای کارکنان موجب  ایجاد تفاهم سازمانی می‌شود.  (صفری و همکاران، 1395) تفاهم سازمانی در قالب کاهش تنش، افزایش تعهد و مسئولیت‌پذیری، کاهش هزینه‌های ناشی از کنترل و افزایش مشروعیت سازمان ظاهر می‌شود. مجموعه‌ای از اصول را می‌توانیم در هوشمندی استراتژیک پیشنهاد کنیم. این اصول مبنایی را برای تدوین کدهای اخلاقی پیشنهاد می‌کند. کدهای اخلاقی مطرح شده در اینجا به عنوان بخشی از فرهنگ حرفه تحلیل‌گری هوشمندی بکار می‌رود. این اصول شامل موارد زیر است:

 • صداقت: راستگویی، هرگز در جمع‌آوری اطلاعات از حیله‌هایی مانند روزنامه‌نگار یا دانشجوی مدیریت بودن استفاده نمی‌شود. بلکه از پنج رشته جمع‌آوری اطلاعات (معرفی شده در فصل دوم) استفاده می‌شود.
 • حمایتگری: پشتیبانی از کارکنان کسب و کار و تشویق روحیه تحلیل‌گری آنان. همچنین از اعمال فشار یا تأثیر غیرمستقیم بر کسانی که اطلاعاتی از رقبا دارند، خودداری می‌شود.
 • امانتداری: عدم افشای اطلاعات و تحلیل‌ها بدون اجازه. اطلاعات اختصاصی ناخواسته مانند برنامه‌های استراتژیک یا عملیاتی یک رقیب یا اسناد محرمانه مربوط به فرآیندها یا فناوریهای آنها را به خودشان تحویل می‌دهد.
 • مسئولیت‌پذیری: تلاش و پشتکار برای ارتقای کسب و کار. واقعیت‌های به دست آمده در تحلیل‌ها، بدون اغماض به مدیران منعکس می‌شود.
 • کمال‌گرایی: بهبود مداوم سازوکار هوشمندی استراتژیک. بهترین روش‌ها برای تحلیل داده‌های سازمانی با معیارهای مناسب تصمیم‌گیری انتخاب می‌شود. این تلاش همواره ادامه داشته و موجب بهتر شدن تحلیل‌ها می‌شود.

اگر موارد دیگری هم می‌شناسید که باید به این فهرست اضافه شود، لطفاً در قسمت نظرات بیان فرمایید. 

ادمین سایت

این مقاله در تاریخ 1399/12/13 توسط دکتر عباس خدادادی در سایت سایت تخصصی هوشمندی استراتژیک منتشر شده و در تاریخ 1399/12/13 بروزرسانی گردید.
لینک منبع: منبع مقاله در سایت

در مورد هوشمندی استراتژیک بیشتر بخوانید:

هوشمندی استراتژیک چیست؟ توضیحات کامل به همراه 6 تصویر مفهومی 4098 بازدید

هوشمندی استراتژیک چیست؟ توضیحات کامل به همراه 6 تصویر مفهومی

طبق تحقیق موسسه معروف گارتنر، کسب و کارها با استفاده از توان تحلیل‌گری به موفقیت می‌رسند. تحلیل‌گری نیازمند هوشمندی استراتژیک است. در این مقاله تفکر هوشمندی استراتژیک در کنار لایه‌های هوش سازمان معرفی شده است.

دیدگاه کاربران ...

دیدگاه خود را بیان کنید

 • سلام ارادت تعهد و پاسخگویی هم میتونه در این کد ها قرار بگیره اما تفکیک که شاخص یا ویژگی های اخلاقی کمی سخته یا شاید هم فقط بازی با کلمات باشه

  • سلام. تعهد در قالب کمال‌گرایی و مسئولیت‌پذیری هم قابل بیان است. بنظرم پاسخگویی نمی‌تونه یک اصل اخلاق حرفه‌ای برای استراتژیست باشه. بلکه یک وظیفه یا همان شاخص عملکرد محسوب می‌شه.

   • 1399/12/15