7 مزیت برنامه استراتژیک برای سازمان ها

مزایای برنامه‌ریزی استراتژیک

 

مزیتهای واقعی انجام برنامه‌ریزی استراتژیک برای شرکت

 

 

علیرغم اینکه مزایای برنامه ریزی استراتژیک برای اکثر مدیران روشن است، ممکن است این سوال پیش آید که مزیتهای اصلی برنامه‌ریزی برای سازمان چیست؟ از انجاکه در گاهی اوقات در جلسات کارگروه‌های برنامه‌ریزی با این سوال مواجه می‌شویم، تصمیم گرفتم چند مزیت این کار را به صورت زیر فهرست کنم:

 

  1. ترسیم روشن آینده. برنامه‌ریزی استراتژیک، فضای آینده را برای سازمان روشن کرده و مدیران می‌دانند که چگونه می‌توانند به رشد کسب و کار کمک کنند.
  2. همسویی فعالیتها‌. با ترسیم نقشه راه مبنایی ایجاد می‌شود که جهت و تمرکز آتی سازمان و جایی‌که قرار است به آن‌جا برسد، مشخص می‌شود. در این صورت، واحدهای سازمانی می‌توانند برنامه‌ها و اقدامات خود را با جهت‌گیری کلان به صورت مداوم همسو کنند.
  3. تعیین اولویت‌ها.  راهکار برای حل مسائل اساسی (مانند پیچیدگی بازار، کمبود منابع، سودآوری کم و  نبود اثربخشی) را که همه درباره آنها حرف می‌زنند اما کاری نمی‌کنند، را ارائه داده و آنها را به اقدامات عملیاتی اولویت‌دار تبدیل می‌کند.
  4. تخصیص منابع. منابع موجود جهت رشد و تغییر را به صورتی نتیجه بخش به برنامه‌ها و اقدامات تخصیص می‌دهد.
  5. پایش موفقیت‌ها. سنجه‌های موفقیت در کارها که به وسیله آن‌ها می‌توان پیشرفت سازمان و افراد را مورد بررسی قرار داد را مشخص می‌کند.
  6. مشارکت. از تمام بخش‌های سازمان ایده‌هایی درباره آن‌چه می‌تواند آینده سازمان را تضمین نماید و موانع موفقیت را از میان بردارد جمع‌آوری می‌کند مطابق این ضرب‌المثل که عقل جمع بهتر از فکر یک نفر است.
  7. ایجاد تعهد. تعهد لازم برای پیاده‌سازی از طریق مشارکت دادن تمام بخش‌های سازمان در تدوین برنامه را به وجود می‌آورد.

 

 

همچنین برای آشنایی کامل با مراحل برنامه‌ریزی استراتژیک در عمل این صفحه را ببینید. با این مراحل به سادگی و تنها در چند روز خودتان برنامه استراتژیک خودتان را بنویسید. 

برای استفاده از خدمات مشاوره مدیریت استراتژیک صفحه مربوطه در سایت را مشاهده نمایید.

ادمین سایت

این مقاله در تاریخ 1399/04/18 توسط دکتر عباس خدادادی در سایت سایت تخصصی هوشمندی استراتژیک منتشر شده و در تاریخ 1400/10/21 بروزرسانی گردید.
لینک منبع: منبع مقاله در سایت

مواردی که کمک می کند در این مورد بیشتر بدانید:

5 دام مهلک برنامه ریزی که باید اجتناب کرد. 1213 بازدید

5 دام مهلک برنامه ریزی که باید اجتناب کرد.

در بین شرکتهایی که با آنها تجربه برنامه‌ریزی و اجرای استراتژی‌ها را داشته‌ایم، 5 نکته مشترک وجود دارد که باعث شده آنها به موفقیت برسند. پیروی از این 5 عامل باعث می‌شود که سازمان بتواند آینده موفق را ترسیم کرده و اجرا کند.

دیدگاه کاربران ...

دیدگاه خود را بیان کنید