استراتژی از دید ایگور انسف

استراتژی از دید ایگور انسف

ایگور انسف

Igor Ansoff

ایگور انسف در روسیه متولد شد. در ابتدا تحصیلات آکادمیک او بر ریاضیات متمرکز بود و او توانست دکترای ریاضی کاربردی خود را از دانشگاه براون اخذ کند. وی از اولین نخبگانی است که نیاز پیدایش مفهوم مدیریت استراتژیک را به خوبی تشخیص داد. وی استاد مدیریت صنعتی در دانشگاه کارنگی ملون و استاد مدیریت در دانشگاه واندر بیلت در تنسی می باشد. وی کتابهای بی شماری نوشته، مقالات فراوانی درباره ی مدیریت استراتژیک منتشرکرده و نیز به عنوان مشاور با شرکت هایی همچون فیلیپس، جنرال الکتریک و آی بی ام همکاری کرده است. وی به عنوان پدر مدیریت استراتژیک شناخته شده است. او نخبه ی اصلی و برجسته ی استراتژی است، و به دلیل وضع واژه مدیریت استراتژیک مشهور شده است. نخستین کتاب آنسف به نام استراتژی سازمان منتشر شد.

 

جملات مهم ایگور آنسف

  1. استراتژی یک حرکت یا یک سری حرکت‌های مشخص کسب و کار است. 
  2. شرکت با جستجوی فرصتهایی که با نقاط قوت آن تناسب دارد، می‌تواند به شکوفایی برسد.

 

استراتژی چیست ایگور انسف

 

نظریه‌های ایگور انسف

 نظریه اول-ماتریس رشد انسف

ماتریس انسف که به اسم شبکه توسعه محصول-بازار هم شناخته می‌شود، ابزاری برای تحلیل و برنامه‌ریزی استراتژی‌های سطح کسب و کار محسوب می‌شود. انسف می‌گوید تلاش‌هایی که برای رشد کسب و کار انجام می‌شود به این نکته بستگی دارد که آیا محصول جدیدی عرضه خواهد شد یا از محصولات موجود استفاده خواهد شد.

 

ماتریس محصول بازار - ایگور انسف

 

  • نفوذ در بازار. اشاره به استراتژی‌هایی دارد که در آن محصولات موجود در بازارهای موجود فروخته می‌شوند.
  • توسعه بازار. در توسعه بازار، محصولات موجود به بازارهای جدید فروخته می‌شوند.
  • توسعه محصول. در این استراتژ‌ی‌ها، محصولات جدید به بازارهای موجود عرضه می‌شود.
  • تنوع. در استراتژی‌های تنوع، محصولات جدید در بازارهای جدید عرضه می‌شود.  

برای اطلاعات بیشتر به صفحه استراتژیهای رشد در ماتریس انسف مراجعه کنید .

 

نظریه دوم- استراتژي سطح كسب و كار

استراتژي كسب و كار دومین سطح از سطوح سه گانه استراتژی (بعد از استراتژی های سطح سازمان) محسوب می شود. واحد تحلیل در این سطح، کسب و کار یا شرکت است و بر تعیین استراتژی شرکت تاکید می‌شود.

 

سطوح استراتژی در سازمان

 

استراتژی کسب و کار به بازار نزدیک‌تر است و بر بهبود موقعيت رقابتي محصولات یک واحد كسب و كار در يك صنعت يا بخشی از  یک بازار مشخص تأكيد مي‌كند. استراتژي كسب و كار نشان مي‌دهد كه چطور بايد در يك صنعت رقابت يا همكاري كرد. معروف‌ترین استراتژيهاي كسب و كار عبارتند از: استراتژي‌‌هاي توسعه و رشد، استراتژي‌هاي رقابتي، استراتژي‌هاي همکاري.

 

سه نوع اصلی استراتژی های وظیفه ای

ماتریس استراتژی اصلی

 گاهی اوقات تصمیم‌گیری در مورد انتخاب استراتژی‌، برای استراتژیست‌ها دشوار می‌شود. خیلی خوب می‌شود وقتی که ابزاری باشد تا آنها را راهنمایی کند یا بدانند کدام استراتژی را باید و کدام را نباید دنبال کنند. روشهای مختلفی برای این کار وجود دارد. ماتریس استراتژی اصلی یک ابزار مفید برای این کار است که با آن می‌توان استراتژیهای عملی را تدوین کرد. این ماتریس روشی دقیق برای برای معرفی استراتژیهای جایگزین است.

 

ماتریس استراتژی اصلی (grand strategy matrix)

برای توضیحات بیشتر صفحه ماتریس استراتژی اصلی  را ببینید.

ادمین سایت

این مقاله در تاریخ 1400/07/12 توسط دکتر عباس خدادادی در سایت سایت تخصصی هوشمندی استراتژیک منتشر شده و در تاریخ 1400/07/13 بروزرسانی گردید.
لینک منبع: منبع مقاله در سایت

پیشنهاد می‌شود برای آشنایی بیشتر با مفهوم استراتژی حتماً این مطالب را هم ببینید:

دیدگاه کاربران ...

دیدگاه خود را بیان کنید