چگونه «مزیت رقابتی پایدار» ایجاد کنیم؟

چگونه «مزیت رقابتی پایدار» ایجاد کنیم؟

مزیت رقابتی کاری است که شما انجام می‌دهید و منحصر به فرد است. هر کسب و کاری باید مزیت منحصر به فرد در کوران رقابت داشته باشد. مزیت رقابتی مجموعه ای ازداراییهاست که شما را منحصر به فرد می کند.مزیت رقابتی پایدار چیست؟ منظور از کلمه «پایدار» در مزیت رقابتی به این معنی است که کسب و کار بتواند قابلیتهای منحصربفرد و غیرقابل‌تقلید را به دست آورد و آنها را به گونه‌ای سازماندهی کند که در طول زمان بهبود یافته و بهسازی شوند. برای مثال شرکتی که می‌تواند کالا یا خدمتی را با هزینه کم ارائه دهد، از سازوکارهای ساختاری و فرآیندی استفاده کند که به طور دایم هزینه‌ها را ارزیابی کرده و آن را پایین نگه دارند.

برای مطالعه بیشتر صفحه مزیت رقابتی چیست را ببینید. 

 

انواع مزیت رقابتی پایدار

 1. هزینه کم. صرفه‌جویی به مقیاس اقتصادی و عملیات کارآمد به پایین آوردن هزینه‌ها و بهای تمام شده کمک می‌کنند. ارائه دهنده کم هزینه بودن می‌تواند مانع جدی برای ورود رقبا به صنعت باشد. علاوه بر این، قیمت گذاری پایین انجام شده به طور مداوم می تواند وفاداری نام تجاری یک مزیت رقابتی بزرگ را به همراه داشته باشد.
 2. بازار یا قدرت قیمت گذاری. شرکتی که توانایی افزایش قیمت ها را بدون از دست دادن سهم بازار دارد، قدرت قیمت گذاری دارد. شرکت هایی که قدرت قیمت گذاری دارند معمولاً از موانع بالای ورود بهره می برند یا موقعیت غالب را در بازار خود به دست آورده اند.
 3. برندهای قدرتمند. زمان و پول زیادی برای ساخت یک برند لازم است. اما نابود کردن آن به آسانی اتفاق می‌افتد. یک برند خوب ارزشمند است زیرا باعث می شود مشتریان برند را بر رقبا ترجیح دهند.
 4. دارایی‌های استراتژیک. پتنت ها، علائم تجاری، حقوق کپی، نام دامنه، و قراردادهای بلند مدت نمونه هایی از دارایی های استراتژیک خواهند بود که مزایای رقابتی پایدار را فراهم می کنند. شرکت های با تحقیق و توسعه عالی ممکن است دارایی های استراتژیک ارزشمند بین المللی داشته باشند.
 5. انطباق خطوط محصول. باعث میشود مشتریان فعلی به مشتریان وفادار تبدیل شوند و بتوان مشتریان آینده را جذب خود نمود.
 6. تمایز محصول. یک محصول یا سرویس منحصر به فرد وفاداری مشتری را ایجاد می کند و احتمال از دست دادن سهم بازار به یک رقیب کمتر از مزیتی بر اساس هزینه است. کیفیت، تعداد مدل ها، انعطاف پذیری در سفارش (مانند سفارشات سفارشی خودرو) و خدمات به مشتریان همه جنبه هایی هستند که می توانند یک محصول یا خدمات را به طور مثبت متفاوت کنند.
 7. توان نقدینگی. شرکت هایی که بدهی پایین ویا مقدار زیادی نقدینگی دارند، انعطاف پذیری برای سرمایه‌گذاریهای فرصت‌طلب را دارند و هرگز مشکلی با دسترسی به سرمایه کاری نداشته باشند. 

 

مزیت رقابتی پایدار

 

پنج مرحله اصلی 

 1. بخشهای بازار را مشخص کنید. به دنبال بازارهای دنج باشید که توسط رقبا پوشش داده نمی‌شوند و قابلیت سودآوری بالایی دارد. 
 2. تعیین اینکه مشتریان واقعاً چه چیزی می‌خواهند.  برای ایجاد یک گزاره ارزش که کاملاً بر آن متمرکز شوید. 
 3. بر مسائل کلیدی جهت اجرای گزاره ارزش تمرکز کنید. به عنوان مثال، سطوح خدمات، کیفیت، برندسازی، قیمت‌گذاری، و غیره.
 4. نقاط قوت و رقبای مستقیم خود را شناسایی کنید. و از آن جهت شناسایی راهکارهای نوآورانه برای ارائه ارزش به بازار انتخاب شده خود استفاده کنید.
 5. مدل کسب و کار مناسب را طراحی کنید. به طوری که بتواند گزاره ارزش را ارائه دهد. 

در پایان این فرایند، شما یک بیانیه بسیار واضح تعریف شده باید از مطالب زیر داشته باشید:

 • هدف فروش شما چه کسانی خواهند بود؟ (مشتریان و بخش های بازارو بازار هدف )
 • چرا آنها باید از شما خرید کنند نه از رقبای شما؟ (گزاره ارزش)
 • مسائل کلیدی شما نیاز به برتری در ارائه مداوم گزاره ارزش خود دارد.

 

مزیت رقابتی پایدار

 

 ابر رقابت

ابر رقابت اصطلاحی است که نشان می‌دهد رقابت در دنیای امروزی به قدری فشرده و شدید است که بازیگران صنعت برای در امان ماندن از فشارهای رقابتی بناچار، رویدادهای رقابتی را لحظه به لحظه پایش می‌کنند. از سوی دیگر ابررقابت زمانی عینیت پیدا می‌کند که شرکتهای پیشرو، مجبور می‌شوند محصولات موفق خود را قبل از سایر رقبا با محصولات جدید خودشان کنار بزنند. برای مثال مدل موفق کرولا در تویوتا یا نسلهای مختلف ماشین‌های تسلا که توسط خود شرکت سازنده منقضی شده و مدلهای جدید جایگزین آن می‌شوند. 

 

عوامل موفقیت در ابر رقابت

برای سازمانهایی که به دنبال موفقیت در یک بازار ابر رقابت هستند، چهار عامل وجود دارد که باید تسلط داشته باشید:

 1. فناوری و نوآوریها: ماهیت متغیر تکنولوژی نقش عمده‌ی ابررقابت در بازارهای امروز را بازی می‌کند. نوآوریهای جدید برای محصولاتی که توسط رقبا مزیت رقابتی دارند بازار را مختل می‌کند.
 2. تغییرات مشتری: تغییراتی هستند که قابل پیش‌بینی نیستند و ممکن است در هر زمان توسط مشتریان رخ دهد. به همین دلیل، این تغییرات می‌تواند رهبران صنعت را در یک ابر رقابت به طور چشمگیری تحت تأثیر قرار دهد. همانطور که همه می‌دانیم، بازار توسط مصرف کنندگان کنترل می‌شود. وقتی خرید می‌کنند، سازمانها موفق می‌شوند و وقتی این کار را نمی‌کنند، شکست می‌خورند.
 3. افول مرزها: ورود به یک بازار خاص برای دیگران چقدر آسان یا دشوار است. در گذشته سازمانها با دشوار کردن ورود دیگران به بازار خود، برای کاهش سطح رقابت فعالیت می‌کردند اما امروزه ورود به اغلب صنایع براحتی امکان‌پذیر است. 
 4. استقلال مالی: شرکتی که از مزیت ابر رقابت برخوردار است از لحاظ مالی مستقل است و در رقابت موفق بوده است. سهم خوبی ازبازار را در دست دارد نیازهایش مرتفع شده است که از طریق درآمدزایی (ایجاد پول)، حفظ پول و رشد بازده دارایی‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها به دست می‌آید. 

ادمین سایت

این مقاله در تاریخ 1400/07/15 توسط دکتر عباس خدادادی در سایت سایت تخصصی هوشمندی استراتژیک منتشر شده و در تاریخ 1400/07/18 بروزرسانی گردید.
لینک منبع: منبع مقاله در سایت

پیشنهاد می‌شود برای آشنایی بیشتر با مزیت رقابتی حتماً این مطالب را هم ببینید:

دیدگاه کاربران ...

دیدگاه خود را بیان کنید