انواع استراتژی معرفی پنج نوع استراتژی اصلی

انواع استراتژی معرفی پنج نوع استراتژی اصلی

معرفی انواع استراتژی سازمانی در سطوح مختلف کسب و کار

در این مقاله قصد داریم به معرفی انواع استراتژی‌ها بپردازیم. دانستن انواع استراتژیها به مدیران و صاحبان کسب و کار کمک می‌کند تا به یک دسته‌بندی از استراتژی برسند. اما قبل ازهر چیز نیاز است تا بدانیم :

  • استراتژی چیست؟
  • اهمیت استفاده از استراتژی در سطوح کسب و کار چیست؟
  • فلسفه‌ی وجودی کسب و کارمان چیست؟
  • چشم انداز سازمانمان را چگونه ببینیم؟
  • چه فرصت‌ها و تهدیدهایی در محیط اطراف ما وجود دارد؟
  • در داخل سازمان خود با چه نقاط قوت و ضعفی روبرو هستیم؟

برای پاسخ به این سوالات حتماً صفحه استراتژی چیست؟ تعاریف، اهمیت و رویکردها (ساده و کاربردی) را ببینید.

 

1-استراتژی رقابتی

استراتژی رقابتی، به عنوان استراتژی پایه‌ای در مدیریت استراتژیک است. نقطه عطف این استراتژی، کسب مزیت رقابتی در برابر رقبا است. هدف این استراتژی ایجاد ویژگی‌های منحصربفرد در بازار است که با تصمیمات درست می تواند منجر به مزیت رقابتی پایدار شود. برای مثال می‌توان به استراتژی هزینه، استراتژی تمرکز و استراتژی  تمایز اشاره کرد.

 

برای آگاهی بیشتر صفحه استراتژی رقابتی را ببینید.

 

2-استراتژی بنگاه  

این استراتژی همانطور که از اسمش پیداست در سطح شرکت (سازمان) است که با تصمیم گیری استراتژیک با نگاهی بلند مدت به تمامی واحدهای تجاری در شرکت برای ایجاد بیشترین مزیت رقابتی تدوین می‌شود. به منظور ایجاد توسعه در سطح شرکت باید ابتدا چگونگی تناسب واحدهای تجاری و همچنین تاثیرپذیری هر کدام از آنها مشخص شود.

برای اطلاعات بیشتر صفحه استراتژیهای سطح سازمان یا هلدینگ را ببینید.

 

 3-استراتژی کسب و کار

این استراتژی برای یک کسب و کار (یا بیزینس) مشخص است و بر بهبود مزیت رقابتی محصولات و خدماتی که شرکت ارائه می دهد، متمرکز است. در این استراتژی، برنامه‌های مدون استراتژی برای رونق بخشیدن به کسب و کاراستفاده می‌شود. استراتژیستها با بینش غنی و متمرکزی که دارند به شما کمک می‌کنند تا هدف خود و رقابت در بازار خود را شناسایی کنند.

 

برای اطلاعات بیشتر صفحه استراتژیهای سطح کسب و کار را ببینید.

 

4-استراتژی وظیفه‌ای (کارکردی)

استراتژی‌های وظیفه‌ای، آنهایی هستند که استراتژی  را برای حوزه وظیفه‌ای (یا کارکردی) مشخص مانند مالی، منابع انسانی، تولید، فناوری اطلاعات، بازاریابی و مانند آن مشخص می‌کنند. هر کدام از حوزه‌های وظیفه‌ای دارای شرایط تخصصی خود هستند که باید استراتژی مشخصی را پیگیری کنند.

 

در مقاله ای به صورت کامل استراتژیهای سطح وظیفه ای یا کارکردی  را شرح داده ایم که پیشنهاد می کنیم برای آشنایی عمیق حتما آن را مشاهده کنید.

 

5-استراتژی عملیاتی

در نهایت، استراتژی عملیاتی پنجمین نوع استراتژی در مدیریت استراتژیک است. به واحدهای عملیاتی یک سازمان شکل می دهد. گاهی اوقات ممکن یک استراتژی عملیاتی برای یک منطقه عملیاتی مشخص انتخاب شود. به عنوان مثال، برای مناطق فروش. این استراتژی برای سطوح میدانی شرکت ارائه می‌شود و معمولاً برای دستیابی به اهداف عملیاتی تعریف می‌شود. در برخی از شرکت ها، مدیران برای هر مجموعه از اهداف سالانه در بخش ها یک استراتژی عملیاتی ایجاد می کنند.

 

در نهایت، استراتژی چه کمکی می کند؟

انواع پنج‌گانه استراتژی کمک می‌کند تا برنامه‌های به روز و مدون در کسب و کار به مدیران استراتژیک ارائه شود و آنها بر یک جهت‌گیری مشخص تمرکز کنند. این کار موجب وحدت فکر و رویه‌ها بین مجریان می‌شود. .در نهایت مشاوره گرفتن از یک استراتژیست حاذق می تواند به درستی راه را برای کسب و کار و تجارت هموار کند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد مشاور استراتژی، صفحه مشاور استراتژی را ببینید.

ادمین سایت

این مقاله در تاریخ 1400/08/16 توسط دکتر عباس خدادادی در سایت سایت تخصصی هوشمندی استراتژیک منتشر شده و در تاریخ 1400/09/08 بروزرسانی گردید.
لینک منبع: منبع مقاله در سایت

پیشنهاد می شود برای آشنایی بیشتر با استراتژی، حتماً این پست ها را بخوانید:

دیدگاه کاربران ...

دیدگاه خود را بیان کنید