الگوی VRIO: اندازه گیری مزیت رقابتی

الگوی VRIO: اندازه گیری مزیت رقابتی

الگوی VRIO یک مدل بسیار پرکارد در کسب و کار برای تحلیل مزیت رقابتی است. با استفاده از این ابزار می‌توانید خودتان را ارزیابی کنید که آیا دارای مزیت رقابتی هستید یا نه. چهار نکته مهم در این مدل عبارتند از:

  • ارزش (Value): منابعی که در اختیار است تا چه اندازه ارزشمند هستند؟ از نظر مشتریان آیا چیزی را عرضه می‌کنید که دارای ارزش باشد؟
  • کمیابی (Rarity): آیا تعداد معدودی از رقبا به منابع دسترسی دارند؟ پیشنهادهای شما تا چه اندازه منحصر به‌فرد است یا اینکه یکی مثل دیگران هستید؟
  • تقلیدپذیری (Imitability): آیا رقبا می‌توانند مزیت شما را تقلید کنند؟ آیا منحصربه‌فرد بودن شما مربوط به چیزی است که هرکسی می‌تواند همان کار را بکند؟
  • سازمان‌دهی (Organization): آیا برای استفاده از منابع و توانایی‌ها و نیز برای مقابله با تهدید‌ها آمادگی دارید؟

پاسخ به این سوال‌ها نشان می‌دهد که شما در کجای دنیای رقابت قرار دارید. برای تشخیص بهتر، به سوالات زیر در قالب نمودار جریان کار جواب دهید.

 

این مدل کمک می‌کند تا سازمان به مزیت رقابتی دست یابد. اگر می‌خواهید در مورد مزیت رقابتی بیشتر بدانید، صفحه مزیت رقابتی چیست؟  را بخوانید. 

 

 

ادمین سایت

این مقاله در تاریخ 1399/04/14 توسط دکتر عباس خدادادی در سایت سایت تخصصی هوشمندی استراتژیک منتشر شده و در تاریخ 1400/07/16 بروزرسانی گردید.
لینک منبع: منبع مقاله در سایت

مواردی که کمک می کند در این مورد بیشتر بدانید:

دیدگاه کاربران ...

دیدگاه خود را بیان کنید