مرجع هوشمندی استراتژیک

ماتریس بوستون گلرنگ 

ماتریس بوستون ابزاری است که بیشتر برای ارزیابی موقعیت استراتژیک کسب و کارها یا برندها بکار می‌رود. این ابزار پرتفوی کسب و کارها را بر اساس جذابیت صنعت (نرخ رشد آن صنعت) و جایگاه رقابتی (سهم نسبی بازار) به چهار دسته طبقه‌بندی می‌کند. هدف کلی این تحلیل کمک به آشنایی با شرایط دقیق هر برند یا واحد کسب و کار است بطوریکه تصمیم‌های مربوط به سرمایه‌گذاری در آنها مشخص شود. کدام‌یک را واگذار کرد و یا سرمایه‌گذاری بیشتری انجام داد. برای آشنایی کامل با این ابزار صفحه آشنایی با ماتریس بوستون (BCG) و بکارگیری آن را ببینید.

در ادامه نمونه‌هایی از ماتریس گروه مشاوران بوستون برای مجموعه‌ای از محصولات ارائه شده است. دقت داشته باشید که اینها از داده‌های تقریبی به دست آمده و ممکن است متناسب با شرایط بازار تغییر کرده باشد.

 

ماتریس BCG گلرنگ 

دانلود فایل اکسل در انتهای همین صفحه

گروه صنعتی گلرنگ، به عنوان بخش خصوصی فعالیت می‌کند. این هلدینگ با بهره‌مندی از روحیه‌ی کارآفرینی و با هدف ارتقاء سبک زندگی خانواده، کسب‌وکار را گسترش داده تا به امروز که موفق به ایجاد بیش از ۵۰ برند فعال و بیش از ۸۰ شرکت فعال در حوزه‌های تولید، بازرگانی و خدمات شده است. کسب و کار گلرنگ شامل حوزه‌های متنوع زیر می‌باشد:

 • صنایع شوینده و بهداشتی
 • صنایع غذایی
 • صنایع دارویی
 • صنایع سلولزی
 • توزیع و فروش
 • صنایع آرایشی و زیبایی
 • ساختمان
 • چاپ و بسته‌بندی
 • خدمات بیمه
 • حمل و نقل سراسری
 • تولید مواد شیمیایی پلاستیک و پلیمر
 • خدمات آموزشی
 • فناوری اطلاعات

در حال حاضر این گروه صنعتی بیش از ۴۰.۰۰۰ نفر پرسنل دارد و چشم‌انداز آن پیوستن به فهرست ۵۰۰ شرکت برتر بین‌المللی تا سال ۱۴۰۴ است؛ به گونه‌ای که ۴۰ درصد از فروش این گروه صنعتی، بین‌المللی و برون مرزی باشد. گروه صنعتی گلرنگ در سالیان متمادی فعالیت خود موفق به خلق ده‌ها برند مشهور در صنایع گوناگون فعال در عرصه‌های مختلف اقتصادی شده‌ است. تقریبا تمامی ایرانیان و بخشی از مصرف‌کنندگان منطقه‌ای و بین‌المللی با بسیاری از برندهای آن آشنا هستند؛ برندهایی چون: گلرنگ، اوه، سافتلن، اویلا، فامیلا، اکتیو، بایودنت، بارلی، نانسی، هوم پلاس، مرسی، مریدنت، اکشن، سانتین، کیمبال.

از جمله توانمندی‌های گروه صنعتی گلرنگ شامل ارائه و فروش بیش از یک میلیارد واحد محصول در سال، برخورداری از نرخ رشد بیش از سه برابر متوسط رشد صنعت در طول ٢۰ سال گذشته، تولید بیش از ۱۲۰ گروه محصول (که ۳۵۰۰ نوع کالا را شامل می‌شود)، سرمایه‌گذاری با ارزش بیش از ۴۰۰ میلیارد ریال در راستای تجهیز و توسعه آزمایشگاه‌های تحقیقاتی می‌شود. این گروه در حوزه دارو و درمان، با توجه به اهمیت و نقش سلامت در جامعه، یکی از گروه‌های پیش رو محسوب شده و با بهره‌گیری از شرکت‌های دانش‌بنیان، سرمایه‌گذاری‌های قابل توجهی در این حوزه انجام داده‌ است. قدرت شبکه توزیع گلرنگ مثال زدنی است و در حال حاضر شركت‌های پخش گروه صنعتی گلرنگ، از قدرتمندترین شركت‌های پخش كالا در ایران هستند. همچنین یکی از دستاوردهای ارزشمند گلرنگ، حذف واسطه‌های غیر ضروری است که موجب کاهش هزینه بهای تمام شده و ارائه محصول با قیمت مناسب به مصرف‌کننده شده است. حضور در عرصه‌های فرهنگی نیز چشمگیر است و از آن جمله در حال حاضر بزرگ‌ترین مجموعه سینمایی خاورمیانه را در اختیار دارد. تولید، واردات و صادرات انواع مواد غذایی از جمله فعالیت‌های آن محسوب می‌شود. این گروه همواره در زمینه سلامت غذایی دارای نوآوری بوده‌ و در راستای سلامت جامعه قدم برداشته‌ است. هم‌اکنون محصولات و خدمات آن به بیش از 30 کشور جهان صادر می‌شود و بر پایه استراتژی توسعه در تلاش است که هر ساله بر تعداد این مقاصد، افزوده شود.

منبع: برگرفته از وب‌سایت گروه گلرنگ

 

بر اساس تخمین‌هایی که در مورد کسب و کارهای گروه گلرنگ انجام شده، جدول و نمودار ماتریس بوستون این گروه به صورت زیر تخمین زده می‌شود:

 

نمونه ماتریس گروه مشاوران بوستون برای گروه گلرنگ

نمونه ماتریس گروه مشاوران بوستون برای گروه گلرنگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *