10 کاری که باعث می شود به چشم انداز نرسید!

10 کاری که باعث می شود به چشم انداز نرسید!

اشتباهات رایج در اجرای استراتژی‌ها

 

در اینجا فهرستی از اشتباهات رایج در اجرای استراتژی را ارائه می‌کنیم که برای آموختن آنها دشواری‌های زیادی تحمل شده است. از آنجا که مطمئن هستم شما می‌خواهید برنامه را با موفقیت به سرانجام برسانید، به توصیه‌هایی که در اینجا آمده است، دقت کرده و از خطاهای متداول اجرای استراتژی‌ها در امان بمانید:

  1. احساس عدم مالکیت: شایع‌ترین دلیل موفق نبودن یک استراتژی، عدم تملک است. اگر کارکنان در برنامه‌ریزی مشارکت نداشته باشند و مسئولیت‌های آنها در برنامه تعیین نشود؛ بدیهی است که اکثر افراد (به جز معدودی) ناامید خواهند بود.
  2.  عدم کفایت ارتباطات و اطلاع‌رسانی: برنامه به کارکنان ابلاغ نمی‌شود، در نتیجه آنها نمی‌دانند که واقعاً چگونه می‌توانند کمک کنند و دست بگیرند.
  3.  گرفتاری‌های روزمره: مدیران در اثر مشکلات عملیاتی روزانه خسته و مستهلک می‌شوند و اهداف استراتژیک مغفول می‌مانند.
  4.  غیرمعمول انگاشتن استراتژی: استراتژی به عنوان چیزی جدا از فرآیند و فعالیتهای مدیریت تلقی شده و با آن مثل موضوعی لوکس برخورد می‌شود.
  5. حوزه وسیع: اهداف و اقدامات تصویب شده در جلسه برنامه‌ریزی از نظر تعدادی، بسیار زیاد هستند، برای اینکه تیم نتوانسته انتخابهای محدودی را داشته باشد و سعی کرده تمام نظرات را بپذیرد.
  6. نگاه سالی یکبار: استراتژی فقط در دورهمی‌های آخر سال مورد بحث قرار می‌گیرد و در طول سال فراموش می‌شود.
  7. عدم توجه به اجرا در برنامه: در مورد اجرای برنامه در روند برنامه‌ریزی فکر نشده است. سند برنامه به خودی خود تنها یک هدف است.
  8. نبود پایش: هیچ روشی برای پیگیری و ارزیابی پیشرف‌ها وجود ندارد. فقط آنچه آسان است، اندازه‌گیری می‌شود، نه آنچه که مهم است. کسی احساس تغییر بزرگ یا پیشرفت ملموس را ندارد.  
  9.  عدم پاسخگویی: پاسخگویی و شفافیت به تغییر کمک می‌کند. به این معنی که شاخص‌ها‌، اهداف، منابع اطلاعات و اقدامات باید مسئول داشته باشند.  
  10. نبود توانمندسازی: اگرچه مسئولیت‌پذیری، یک عامل برانگیزاننده قوی برای بهبود عملکرد است، اما باید به کارکنان اختیارات، پاداش و ابزارهای لازم داده شود تا بر بهبود شاخص‌ها تاثیر داشته باشند. در غیر اینصورت آنها در برابر تغییر مقاومت خواهند کرد.

به یاد داشته باشد که اجتناب از مواجه شدن با این موانع بسیار راحت است. برای این کار کافی است که این موانع و شواهد آن را در سازمان خود بخوبی شناسایی کنید. با این کار می‌توانید از آنها عبور کرده و نگذارید که شما را گرفتار کند.

 

 

ادمین سایت

این مقاله در تاریخ 1399/04/12 توسط دکتر عباس خدادادی در سایت سایت تخصصی هوشمندی استراتژیک منتشر شده و در تاریخ 1399/12/05 بروزرسانی گردید.
لینک منبع: منبع مقاله در سایت

مواردی که کمک می کند در این مورد بیشتر بدانید:

5 دام مهلک برنامه ریزی که باید اجتناب کرد. 456 بازدید

5 دام مهلک برنامه ریزی که باید اجتناب کرد.

در بین شرکتهایی که با آنها تجربه برنامه‌ریزی و اجرای استراتژی‌ها را داشته‌ایم، 5 نکته مشترک وجود دارد که باعث شده آنها به موفقیت برسند. پیروی از این 5 عامل باعث می‌شود که سازمان بتواند آینده موفق را ترسیم کرده و اجرا کند.

دیدگاه کاربران ...

دیدگاه خود را بیان کنید