تاثیر داشبوردهای مدیریتی بر تصمیم مدیران‌

 

ابزاری به اسم داشبورد

می‌دانیم که «مدیریت = تصمیم‌گیری». کسی که تصمیم‌گیر نباشد، مدیر نیست. حتی اگه مدیر عامل هم باشد. تصمیم‌گیری نادرست هم همین‌طور است. مدیر خوب، کسی است که تصمیم‌های درستی را اتخاذ می‌کند. اما به یاد داشته باشید، دنیای امروز است. پیچیدگی‌های کسب و کار هر روز بیشتر می‌شود. رقابت‌ شدیدتر، نوآوری‌ها بیشتر و سرعت تغییرها سرسام‌آورتر می‌شود. این موضوع را در روزمره زندگی خود بارها حس کرده‌اید، درست زمانی که قرار بود یک تلویزیون برای منزل بخرید و یا یک گوشی تلفن همراه! 

کیفیت تصمیم‌ ارتباط مستقیم به کیفیت اطلاعات دارد. به همین دلیل برای مفید بودن تصمیم‌گیری، باید اطلاعات  قابل‌اعتماد، به روز،  کامل، بموقع و مرتبط  در دسترس مدیر باشد. اما گردآوری و مدیریت حجم زیادی از داده‌های سازمانی کار بسیار دشواری است و دشوارتر اینکه این اطلاعات باید به صورت مستمر به روزرسانی شده و هر لحظه در دسترس باشد.

مدیریت داده‌های استراتژیک سازمان در اصل به عنوان وظیفه واحدهای برنامه‌ریزی استراتژیک است. وظیفه آنها کسب، تحلیل و تصمیم‌سازی لازم برای مدیران است. اگر چه این کار در یک واحد سازمانی مشخص انجام می‌شود، اما به یاد داشته باشید که کار یک نفر نیست. به یک همکاری همگانی با استفاده از سامانه‌های هوشمند نیاز است. اینجاست که داشبوردهای راهبری به کمک می‌آیند.  

داشبورد ابزاری است که داده‌های سازمان را بر اساس یک مدل خاص و منحصربفرد به اطلاعات مورد نیاز تبدیل می‌کند، آن را در اختیار مدیر قرار داده و آگاهی کامل و لحظه‌ای از جریانات سازمان ارائه می‌دهد.

داشبورد هنگامی که درست طراحی شده باشد می تواند ابزاری قدرتمندی برای راهبری و نظارت ارائه می‌دهد.  اطلاعات مربوط به زمان گذشته و حال را گردآوری می‌کند، امکان پیش‌بینی آینده را فراهم می‌سازد، دسترسی به اطلاعات کسب و کار را آسان می‌کند و اغلب بهترین راه برای به دست آوردن بینش به عملیات و عملکرد سازمان است. 

مزایای داشبورد

 برای داشبوردها مزایای زیادی را نام‌ برده‌اند که همگی هم درست هستند، مثل: 

– تعریف شاخص های کلیدی عملکرد سازمان
– نظارت بر عملکرد سازمان و واحدها
– کمک به تصمیم گیری سریعتر و بهتر
– دسترسی سریع به اطلاعات

اما مهمترین کارکرد داشبورها برای مدیران ایجاد اطمینان است. وجود سیستم‌های کنترلی این‌ چنینی یک قوت قلب برای سازمان برای پیشرفت است! زمانی که سازمان از سیستم‌های نظارت قوی استفاده می‌کند ریسک‌پذیری بالاتری پیدا می‌کند. اگر شما در حال رانندگی باشید و به ترمز‌های ماشین و داشبورد اطمینان نداشته باشید با چه سرعتی می‌رانید؟ احتمالا 30 کیلومتر بر ساعت. اما اگر به آنها اطمینان داشته باشید چه؟ کارکرد داشبوردهای مدیریتی هم ایجاد یک اطمینان خاطر از پایداری سازمان بوده و این خود باعث می‌شود حجم زیادی از انرژی و زمان آنها برای کارهای توسعه‌ای و بهبودی در سازمان معطوف شود. 

مزیت دیکر داشبوردهای راهبری ایجاد مدل منحصر بفرد سازمانی از داده‌های آن است. وجود این مدل به عنوان قلب تصمیم‌گیری‌های سازمانی است. شک نکنید هر سازمان موفقی این را دارد. چه در ذهن مدیر و چه به صورت مکتوب. به هر حال این مدل وجود دارد و باید کشف شود.  

انواع داشبورد

داشبورد بر اساس کارکرد آنها و اطلاعات مورد نظر به سه نوع متداول تعریف می‌شوند:

 • داشبوردهای استراتژیک اطلاعات را با درجه بالایی پردازش می‌کنند، مروری سریع داشته و نتیجه‌گیری خاصی را به دنبال تمام وظایف نهاد اقتصادی به روشی متعادل انجام می‌دهد.
 • داشبوردهای تاکتیکی به منظور شناسایی گرایش‌ها در رابطه با اهداف و ابتکارات شرکت، جزییات بیشتری درباره اطلاعات فهرست‌ شده در مقایسه با داشبورد استراتژیک ارائه می‌دهند. از داشبورد تاکتیکی برای اهداف تاکتیکی، برای نظارت بر اقدامات انجام‌شده در ادارات، پروژه‌ها، مناطق جغرافیایی که در سطح راهبردی قرار دارند استفاده می‌شود.
 • داشبوردهای عملیاتی بر خلاف مدل استراتژیک و تاکتیکی که به طور انحصاری برای مدیران درنظر گرفته می‌شوند، در سطح عملیاتی بکار می‌روند و به کارمندان در این بخش مراجعه کرده و به ندرت به مدیران مراجعه می‌کنند. این داشبوردها باید به تجزیه و تحلیل داده‌ها و بر اساس اطلاعات جمع‌آوری‌ شده، تصمیماتی اتخاذ کنند که منجر به بهبود وضعیت فعلی شود. 

کانون داشبوردها: «شاخص»

همه چیز یک داشبورد «شاخص» است. هر داشبوردی بر اساس شاخص شکل می‌گیرد. در صورتی که تعیین شاخص به درستی صورت گیرد، طراحی داشبوردها یک کار عملیاتی و ساده است. تجربه من در طراحی داشبوردها هم نشان داده که اکثر سازمانهای ما در این بخش دچار مشکل هستند، وگرنه بقیه کارهای داشبورد بیشتر بازی با نمودار و یک سری کارهای نمایش دادن اطلاعات است!شاخص‌هایی که انتخاب شده‌اند باید دقیق و عینی باشند و بتوانند در زمان عبور به یک سطح بالاتر در زنجیره فرماندهی، به سرعت اندازه‌گیری‌، محاسبه و تولید شوند. این شاخص‌ها با توجه به نقشی که در داشبورد ایفا می‌کنند عبارتند از:

 1. شاخص‌های هشدار
 2. شاخص‌های تعادل
 3. شاخص‌های پیش‌بینی
 4. شاخص‌های مالی
 5. شاخص‌های فعالیت
 6. شاخص‌های هزینه
 7. شاخص‌های سودآوری
 8. شاخص‌های بهره‌وری
 9. شاخص‌های خاص

 

ادمین سایت

این مقاله در تاریخ 1399/03/18 توسط دکتر عباس خدادادی در سایت سایت تخصصی هوشمندی استراتژیک منتشر شده و در تاریخ 1399/12/05 بروزرسانی گردید.
لینک منبع: منبع مقاله در سایت

مواردی که کمک می کند در این مورد بیشتر بدانید:

داده های بزرگ (Big Data) و استراتژی 752 بازدید

داده های بزرگ (Big Data) و استراتژی

مدیریت استراتژیک در حال حاضر با تحولات عصر اطلاعات پیوند خورده است. تلاش زیادی از سوی صاحب‌نظران می‌شود تا «تحلیل داده‌های بزرگ» به عنوان ابزاری برای بهبود اثربخشی فرآیندهای تصمیم‌گیری و کنترل بکار گرفته شود. در این مقاله مجموعه‌ای از اصول کاربردی برای مشاوران، برنامه‌ریزان و معماران سازمانی فراهم شده است تا تغییرات سازمانی را مدیریت کنند.

دیدگاه کاربران ...

دیدگاه خود را بیان کنید