نمونه تدوین استراتژی در صنعت فولاد

نمونه تدوین استراتژی در صنعت فولاد

استراتژی  

فرض بر این است که با برنامه ریزی استراتژیک آشنا هستید. می‌دانیم که این کار امکان پاسخ‌گویی مناسب به محیط را فراهم آورده و تلاشی منظم برای تعیین تصمیمات کلیدی و هدایت کسب و کار به سمت جایگاه مطلوب را فراهم می‌آورد. برنامه‌ای که بخوبی تنظیم شده باشد، مقاصد (چیستی) را در کنار مسیرها (چگونگی) را پاسخ می‌دهد. هنر اصلی در تدوین استراتژی این است که به ایجاد، حفظ یا ارتقای مزیت رقابتی کسب و کار بیانجامد و بر اثربخشی کسب و کار بیفزاید. در اینجا برای آشنایی شما با نتیجه برنامه‌ریزی استراتژیک، یک نمونه در صنعت فولاد تشریح شده است.

 

توجه 1- در انتهای همین صفحه می‌توانید این نمونه را به طور کامل دانلود کنید. 

توجه 2- اطلاعات مندرج در این برنامه برای آشنایی با روش برنامه‌ریزی بوده و فرضی است. استراتژی‌ها به عنوان نمونه برای یک شرکت خاص پیشنهاد شده است و نمی‌توان آن را عیناً برای شرایط کنونی و در کسب و کار دیگر استفاده کرد.

 

صنعت فولاد

فولاد تركيب بسيار متنوعي از آهن، كربن و عناصر آلياژي است به طوريكه مي‌توان با تغيير مقدار و نوع اين عناصر، تركيبات مختلف فولادي با خواص بسيار جالب و متفاوت را توليد نمود. اگرچه تاريخچه توليد فولاد به حدود3000 سال قبل برمي‌گردد، ولي روشهاي جديد جهت توليد محصولات فولادي در قرن 19 ميلادي به كارگرفته شدند. توسعه تكنولوژي توليد فولاد در آن زمان، باعث توليد مقادير بسيار زياد اين محصول گرديد و در نتيجه كاربردهاي جديدي جهت استفاده از آن مثلاً در راه‌آهن و صنايع اتومبيل‌سازي به وجود آمد که از آن زمان تا به حال، دامنه کاربرد و توليد اين محصول روزبه‌روز گسترش بيشتري يافته است.

علاوه بر ارزانتر بودن فلز فولاد كه سبب مصرف فوق العاده آن مي شود، مي توان به ويژگي هاي قابليت آلياژسازي و امكان انجام عمليات حرارتي و ديگر عملياتي كه سبب ايجاد خصوصيات بسيار متنوعي در فولاد مي شود اشاره كرد. ويژگي هاي مذكور تنوع عظيمي دركاربرد فولاد ايجاد كرده است. دامنه اين تنوع از سوزن و سنجاق تا كشتي هاي عظيم الجثه اقيانوس پيما و آسمان خراشها گسترش دارد. ماشين آلات ساخته شده از فولاد، همه آنچه كه موردنياز روزانه بشر است را  مي سازند. چنين گستره وسيعي از تنوع كاربرد كه امكان پايه گذاري و راهبري صنايع گوناگون را ميسر ساخته ، مقدار مصرف فولاد را به معياري براي داوري درمورد گستردگي صنعت دركشورها مبدل كرده است. صنعت فولاد به عنوان يکي از پايه‌هاي مهم اقتصادي هر کشور تلقي مي شود و در برخي مطالعات مصرف سرانه فولاد را به عنوان شاخصي براي ارزيابي صنعتي بودن يک کشور برشمرده‌اند.

 

مراحل برنامه‌ریزی استراتژیک 

برای تدوین استراتژی از الگوی برنامه‌ریزی استراتژیک استفاده می‌شود.  این مدل یا چارچوب ابزارها و روشهایی را ارائه می‌کند که برای انواع سازمانها در اندازه‌های گوناگون مناسب است و به استراتژیستها کمک می‌کند استراتژیها را شناسایی، ارزیابی و گزینش کنند. این چارچوب دارای پنج مرحله اصلی به شرح زیر می‌باشد. برای تدوین استراتژیهای مناسب، راهکارها و روشهای مختلفی وجود دارد که استراتژیستها و طراحان استراتژیک سازمان با توجه به شناخت خود از موقعیت و شرایط سازمان، راهکار و روشهای خاصی را برای تدوین استراتژی سازمان پیشنهاد می‌کنند.

 • مرحله اول: تصویر‌سازی: تدوین ماموریت، چشم انداز و ارزشهای سازمان است .
 • مرحله دوم: تدوین اهداف استراتژیک می‌باشد.
 • مرحله سوم: تعیین ورودیهای است . در این مرحله اطلاعات و عوامل اصلی مورد نیاز از داخل و خارج سازمان برای تدوین استراتژی ، شناسایی و مشخص می شوند. این مرحله شامل ماتریس ارزیابی عوامل داخلی و ماتریس ارزیابی عوامل خارجی است.
 • مرحله چهارم: مقایسه است . در این مرحله عوامل اصلی داخلی (قوتها و ضعفها) و عوامل اصلی خارجی (فرصتها و تهدیدها) با استفاده از ابزارهایی همچون ماتریس سوات (SWOT) و ماتریس داخلی-خارجی (IE)  تطبیق داده می شوند تا استراتژیهایی شناسایی شوند که در راستای اهداف و ماموریت سازمان بوده و متناسب با عوامل داخلی و خارجی باشند.
 • مرحله پنجم: انتخاب است. در این مرحله با استفاده از ماتریس برنامه‌ریزی استراتژیک کمی (QSPM) استراتژیهای شناسایی شده در مرحله تطبیق، مورد ارزیابی و قضاوت قرار گرفته و جذابیت نسبی آنها تعیین می‌شود.

 

بیانیه‌ها 

 سوال یک: نقش شرکت فولاددر توسعه کشور یا صنعت؟

 ایفای نقش محوری درتوسعه صنعتی ،اقتصادی و اجتماعی کشور و ارتقای سطح فناوری صنعت فولاد ،بعنوان سازمانی جهان تراز.

 سوال دو: شرکت فولادچه کالا ها و خدماتی را ارائه می دهد؟

تولید محصولات فلزی تخت در ضخامتها و عرضهای مختلف همراه با گرید بندی فولادی و دارای پوشش های مختلف روی،قلع،و ورقهای رنگی.

 سوال سه: مشتریان و ارباب رجوعان شرکت فولادچه کسانی هستند؟

 تمامی صنایعی که از محصولات فلزی استفاده می کنند مانند صنایع خودرو سازی،لوزم خانگی ،لوازم صنعتی،صنایه غذایی و...

 سوال چهار: شرکت فولادبرای انجام فعالیت های خود از چه نوع تکنولوژی بهره می گیرد؟

 از تکنولوژیهای سیستمهای اتوماسیون  صنعتی پیشرفته  ،تجهیزات پیشرفته تولید فولاد،نرم افزارهای خاص نورد ورقهای فولادی،سیستمهای تولید یکپارچه و...

 . سوال پنجم: شرکت فولاد از چه مزیت رقابتی و یا ویژگی های ممتاز نسبت به رقبا برخوردار بوده است؟

 در دسترس بودن مواد اولیه سنگ آهن، انرژی نسبتا ارزان درمقایسه با رقیبان خارجی،نیروی کار ارزان،بزرگترین تولید کننده محصولات فولادی در کشور و خاورمیانه، بزرگترین تولید کننده گندله در جهان نسبت به فولادسازان دیگر و...

  سوال ششم: شرکت فولادتا چه حد به مسائل اجتماعی حساس بوده و به تصویز ذهنی مردم اهمیت می دهد؟

 شرکت فولاددربهبود عملکرد زیست محیطی و ارتقای ایمنی و سلامت فعال بوده همچنین در توسعه فعالیتهای اجتماعی،فرهنگی و ورزشی در سازمان و منطقه نیز فعال بوده و مهمتر اینکه بعنوان نقش آفرینی در راهبری صنعت فولاد کشور ایفای نقش کرده است.

 سوال هفتم: شرکت فولاد تا چه اندازه به بقاء و رشد و سود آوری توجه دارد و مهمترین شاخص ها در این زمینه کدام است؟

شرکت فولادبا افزایش درآمد حاصل از فروش محصولات ،با تمرکز بر صادرات و محصولات با ارزش افزوده بالاتر وهمچنین افزایش درآمد حاصل از سرمایه گذاریها در درآمد های خود رشد داشته است.که درآمد ارزی آن به 550 میلیون رسیده وآخرین  سود خالص شرکت نیز به 29000 میلیارد ریال رسیده است.

 سوال هشتم: می خواهید شرکت فولاد در آینده به چه جایگاهی دست یابد؟

 پیشتاز در صنعت فولاد کشور با حفظ حداقل 45 درصد از سهم تولید داخل بعنوان سازمانی سرآمد در تولید اقتصادی ،کیفیت ،فناوری و بومی سازی ،و حضوری مداوم در بازار جهانی.

 سوال نهم: مهمترین ارزش های شرکت فولاد کدام اند؟

 ارزشهای اسلامی و انسانی

 کارایمن ،با کیفیت و به موقع

 تعالی ،بهبود مستمرو اصلاح الگوی مصرف

 یادگیری،نوآوری ،مشارکت سازمانی و کارگروهی

 مشتری مداری،تکریم همکاران و ذی نفعان.

 

ماموریت: 

شرکت فولاد با ایفای نقش محوری ،در توسعه صنعتی ،اقتصادی و اجتماعی کشور و ارتقای سطح فناوری صنعت فولاد،بعنوان سازمانی جهان تراز می باشد.

 

چشم‌انداز: 

پیشتاز در صنعت فولاد کشور با حفظ حداقل 45 درصدی از سهم تولید داخل بعنوان سازمانی سرآمد در تولید اقتصادی ،کیفیت و فناوری و بومی سازی ،و حضور مداوم در بازار جهانی.

 

ارزشهای محوری: 

 •  ارزشهای اسلامی و انسانی
 •  کار ایمن، با کیفیت و به موقع
 •  تعالی، بهبود مستمرو اصلاح الگوی مصرف
 •  یادگیری، نوآوری ،مشارکت سازمانی و کارگروهی
 •  مشتری مداری، تکریم همکاران و ذی نفعان.

 

ماتریس ارزیابی عوامل خارجی (EFE) فولاد 

با استفاده از ماتریس ارزیابی عوامل خارجی، هر یک از عوامل استراتژیک محیطهای کلان و تخصصی که در ماتریس اولویت عوامل خارجی شناسایی و اولویت‌بندی شده‌اند، مورد ارزیابی قرار گرفته و با استفاده از ضرایب و رتبه‌های خاصی امتیازبندی می‌شوند تا در نهایت مشخص شود که آیا سازمان در آینده‌ای که می‌خواهد برای آن برنامه‌ریزی کند، فرصتهای بیشتری خواهد داشت یا با تهدیدهای بیشتری مواجه خواهد شد.

نمونه‌ای از ماتریس ارزیابی عوامل خارجی (EFE) در صنعت فولاد

 

ماتریس ارزیابی عوامل داخلی (IFE)

ابزار ارزیابی عوامل داخلی، ماتریس ارزیابی عوامل داخلی است. با استفاده از این ماتریس هر یک از عوامل استراتژیک داخلی که در ماتریس اولویت عوامل داخلی شناسایی شده اند ، مورد ارزیابی قرار می گیرند و از بررسی این عوامل ، قوت ها و ضعف ها فهرست می شوند . این قوت ها و ضعف های شناسایی شده در یک ستون ماتریس قرار گرفته و با استفاده از ضرایب و رتبه های خاصی امتیازبندی می شوند تا در نهایت مشخص شود که سازمان دارای قوت است یا از ضعف رنج می برد.

نمونه‌ای از ماتریس ارزیابی عوامل داخلی (IFE) در صنعت فولاد

 .

جدول سوات (SWOT) در صنعت فولاد

ماتريس سوات يكي از ابزارهاي مهمي است كه مديران بدان وسيله اطلاعات مربوط به عوامل داخلي و خارجي را مقايسه مي كنند و مي توانند با استفاده از آن، انواع استراتژ يها ي ممكن را ارائه كنند.

نمونه جدول سوات (SWOT) در صنعت فولاد

 

ماتریس داخلی  خارجی (IE) در صنعت فولاد 

با عنايت به چهار دسته استراتژي قرار گرفته در ماتريس سوات و با توجه به منطقه قرار گرفتن شركت در ماتريس داخلي و خارجي ، آن دسته از استراتژي هايي را جهت ارزيابي و انتخاب در ماتريس برنامه ريزي استراتژيك كمي برمي گزينيم كه مربوط به منطقه تعيين شده در ماتريس چهارخانه اي داخلي و خارجي باشند.

ماتریس داخلی-خارجی (IE) برای تعیین موقعیت استراتژیک – نمونه صنعت فولاد

 

نتيجهگيري

با جمع‌بندي ماتريس برنامه‌ريزي استراتژيك كمی (عوامل خارجي - عوامل داخلي) نتایج زير حاصل مي‌شود:

 1. پیشبرد طرحهای جامع توسعه شرکت با هزینه وزمان بهینه
 2. توسعه تحقیقات کاربردی و قابلیتهای طراحی و تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر
 3. مدیریت و بهینه‌سازی سبد تکنولوژی
 4. توسعه مشارکتهای ارزش افزا در طول زنجیره ارزش
 5. توسعه بومی‌سازی مواد، قطعات و تجهیزات با کیفیت و تامین حداکثری از داخل کشور
 6. توسعه و استقرار زیرساخت تکنولوژی و سیستم‌های اطلاعات یکپارچه

نمونه برنامه استراتژیک در صنعت فولاد را دانلود کنید.

فایل مربوط به نمونه برنامه استراتژیک در صنعت فولاد را دانلود کنید.

در صورت ثبت نام در سایت می توانید بدون نیاز به پر کردن فرم ها فایل های مورد نظر خود را دانلود کنید برای ثبت نام می توانید از این قسمت اقدم کنید. چنانچه عضو سایت هستید از اینجا وارد شوید(پس از ورود به صورت خودکار به همین قسمت بر می گردید.)

ادمین سایت

این مقاله در تاریخ 1400/04/19 توسط دکتر عباس خدادادی در سایت سایت تخصصی هوشمندی استراتژیک منتشر شده و در تاریخ 1400/04/20 بروزرسانی گردید.
لینک منبع: منبع مقاله در سایت

پیشنهاد می‌شود برای آشنایی بیشتر با نحوه تدوین استراتژی، حتماً این مطالب را هم ببینید:

نحوه تشکیل جدول سوات - SWOT 1596 بازدید

نحوه تشکیل جدول سوات - SWOT

جدول سوات (ماتریس SWOT) مهمترین و پرکاربرترین ابزارهای مدیریت استراتژیک محسوب می‌شود. همه مدیران و استراتژیست‌ها تا حدی با آن آشنا هستند. در این مقاله به طور کامل روش تشکیل جدول سوات را خواهیم گفت.

دیدگاه کاربران ...

دیدگاه خود را بیان کنید