چارچوب VUCA: مدلی برای تصمیم‌گیری در شرایط آشفته

 

 

این نوشته خلاصه‌ای است از یک مقاله بسیار وزین که یک الگوی چهار وجهی را برای راهنمایی مدیران در تصمیم‌گیری‌های استراتژیک ارائه می‌دهد. عنوان مقاله اصلی:

Strategic decisions in turbulent times

در این مقاله از یک چارچوب به اسم VUCA نام برده شده که نشان‌دهنده چهار وضعیت دشوار در تصمیم‌گیری‌ها است. نوسان، عدم‌اطمینان، پیچیدگی، ابهام. یک استراتژیست سازمان برای هر کدام از این چهار وضعیت‌، استراتژی‌های مناسبی را بکار می‌گیرد.

 

اکثر شرکتهای اقتصادی فعلی در 15سال آینده احتمالاً وجود نخواهند داشت زیرا در زمانهای آشفته نیازبه اتخاذ تصمیمات درست استراتژیک از مدیران می‌رود بطوریکه کسب و کار اصلی را این تصمیمات حفظ کرده و متناسب با تغییرات آینده، شرکت را آماده کنند. چگونه مدیران میتوانند با تحولاتی که درصنعت وجود دارد این مأموریت را انجام دهند دراین مقاله به مطالعه درصنعت انرژی پرداخته شده زیرا درآن مدلهای کسب و کار سنتی به سرعت فرسوده شده‌اند و تغییرات به سرعت اتفاق می‌افتد و بازیکنان موفق، موقعیت خود را از دست داده اند. دراین مقاله به مصاحبه با مدیران عامل دو شرکت در آلمان و آمریکا پرداخته و تحلیل عملکردشان درهدایت سازمانهای خود در کمک به آنها  را مورد مطالعه را بررسی میکنیم و چارچوب VUCA  قرارداده تا با کمک آن بشناسایی طرح نقشه وآماده سازی سازمانها  برای پاسخ به نوسانات، عدم اطمینان ، پیچیدگی و ابهام درصنعت  خود اقدام کنن ودرنهایت ارائه راهکار برای مدیران اجرایی جهت اقدام درکوتاه مدت و بلندمدت برای تقابل با چالشهای آینده ارائه می شود.

بر اساس ایم چارچوب شرکت در 4 ناحیه بر اساس میزان آگاهی و میزان پیش‌بینی از محیط قرار خواهد گرفت.

 

کار اصلی در این است که شما بتوانید شرایطی را که در آن قرار دارید را به درستی تشخیص دهید. بعد از آن می‌توانید از یکی از راهکارهای استراتژیک زیر برای مواجه شدن با آن استفاده کنید.

 

فایل پاور و اصل مقاله را دریافت کنید.

مطالب بالا در قالب یک فایل پاورپوینت آماده شده است و شما می‌توانید آن را دانلود کنید. همچنین اصل مقاله نیز قابل دانلود است.

در صورت ثبت نام در سایت می توانید بدون نیاز به پر کردن فرم ها فایل های مورد نظر خود را دانلود کنید برای ثبت نام می توانید از این قسمت اقدم کنید. چنانچه عضو سایت هستید از اینجا وارد شوید(پس از ورود به صورت خودکار به همین قسمت بر می گردید.)

ادمین سایت

این مقاله در تاریخ 1399/03/18 توسط دکتر عباس خدادادی در سایت سایت تخصصی هوشمندی استراتژیک منتشر شده و در تاریخ 1400/02/13 بروزرسانی گردید.
لینک منبع: منبع مقاله در سایت

مواردی که کمک می کند در این مورد بیشتر بدانید:

هوشمندی استراتژیک چیست؟ توضیحات کامل به همراه 6 تصویر مفهومی 4098 بازدید

هوشمندی استراتژیک چیست؟ توضیحات کامل به همراه 6 تصویر مفهومی

طبق تحقیق موسسه معروف گارتنر، کسب و کارها با استفاده از توان تحلیل‌گری به موفقیت می‌رسند. تحلیل‌گری نیازمند هوشمندی استراتژیک است. در این مقاله تفکر هوشمندی استراتژیک در کنار لایه‌های هوش سازمان معرفی شده است.

داده های بزرگ (Big Data) و استراتژی 753 بازدید

داده های بزرگ (Big Data) و استراتژی

مدیریت استراتژیک در حال حاضر با تحولات عصر اطلاعات پیوند خورده است. تلاش زیادی از سوی صاحب‌نظران می‌شود تا «تحلیل داده‌های بزرگ» به عنوان ابزاری برای بهبود اثربخشی فرآیندهای تصمیم‌گیری و کنترل بکار گرفته شود. در این مقاله مجموعه‌ای از اصول کاربردی برای مشاوران، برنامه‌ریزان و معماران سازمانی فراهم شده است تا تغییرات سازمانی را مدیریت کنند.

دیدگاه کاربران ...

دیدگاه خود را بیان کنید

  • بسیار مطلب کاربردی و منسجمی بود. تشکر از شما

    • درود بر دکتر دهنوی عزیز. سپاسگزارم.

      • 1400/05/30