انواع مزیت رقابتی

انواع مزیت رقابتی

چرا برای خرید روغن خوراکی حتماً به دنبال اویلا یا غنچه هستید؟

چرا حاضرید 6 میلیون برای یک کت و شلوار هاکوپیان بپردازید؟

چرا وقتی قرار باشد بیسکوییت غنی شده بخرید، حتماً به دنبال ساقه طلایی هستید؟

چرا اغلب اوقات از اسنپ استفاده می‌کنید؟

 

پاسخ به این سوالات در مزیت رقابتی نهفته است. مزیت رقابتی مجموعه‌ای از ویژگیهای منحصر به فرد یک شرکت و محصولات آن است که در بازار هدف مورد توجه مشتریان بوده و از دید آنها این محصولات برتر از رقبا است. مزیت رقابتی موجب ایجاد وفاداری به برند می‌شود و باعث می‌شود که مشتری آن را به دیگران ترجیح دهد. مزیت رقابتی ویژگی‌هایی است که یک شرکت از آنها برخوردار است و باعث می‌شود بتواند از همتایان خود بهتر عمل کند. در این پست انواع مختلف مزیت رقابتی به اختصار توضیح داده خواهد شد.

پیشنهاد می‌شود برای آگاهی از مفهوم مزیت رقابتی، حتماً صفحه مزیت رقابتی چیست؟ را ببینید. 

 

انواع مزیت رقابتی

 

گزینه‌های رقابتی 

 1. هزینه. مزیت رقابتی هزینه زمانی است که یک شرکت بتواند از نیروی کار ماهر خود، مواد اولیه ارزان قیمت، هزینه‌های کنترل شده و عملیات کارآمد برای ایجاد حداکثر ارزش برای مصرف کنندگان استفاده کند. هزینه‌ها را می‌توان به روشهای مختلف به حداقل رساند. برخی شرکت‌ها مانند تویوتا یا نیسان، سالها تجربه تولید خودرو به شیوه‌ای بسیار مقرون به صرفه را دارند. همچنین ممکن است شرکتها یارانه دولتی، کمک‌های نقدی یا وام‌هایی را (برای کالاهای عمومی مثل شیر پاستوریزه) دریافت کنند. اینها به انتقال هزینه‌های کمتر به مشتریان منجر می‌شوند. طراحی محصول برای شرکتهایی که از تکنولوژی روز استفاده می‌کنند مهم است. به روزآوری تکنولوژی تولید انبوه و کم کردن مقدار مصرف انرژی، موجب کاهش هزینه‌ها می‌شود مانند زرماکارون. سرانجام، برخی از شرکتها تولید متمرکز یا روشهای تحویل جدیدی را برای محصول یا خدمات خود ایجاد می‌کنند که منجر به صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود، مانند تهیه غذای فارسی یا فارسی‌فود.
 1. تمایز. راه دیگری که شرکتها می‌توانند از مزیت رقابتی در بازار برخوردار شوند، ایجاد تمایز در محصول یا خدمات است. در این روش، یک پیشنهاد ارزشمند و منحصر به فرد برای مصرف کنندگان ارائه می‌شود که منجر به وفاداری مصرف کننده می‌شود. مزیت هزینه ممکن است با ورود رقیب جدید یا معرفی تکنولوژی جدید از بین برود. اگر شرکتی محصول یا خدمات منحصر به فردی ارائه دهد، حفظ برتری در بازار تنها بر اساس قیمت دشوارتر است. این شرکت باید چیزی جز قیمت پایین به مصرف کننده ارائه دهد. هاکوپیان مثالی از تمایز است. چرم درسا نیز در این نوع مزیت قرار می‌گیرد.

 

مزیت افتراقی (اقیانوس آبی) 

نوع دیگر مزیت رقابتی مزیت افتراقی است. این جایی است که یک شرکت محصولات منحصر به فردی را تولید می‌کند که برای مشتری جذاب باشد. این نوع مزیت را می‌توان با تحقیقات و نوآوری های فراوان به دست آورد. این امر مستلزم این است که یک شرکت نیازهای مشتری را درک کرده و آنها را محقق کند. شرکت «دَنون» یک مثال خوب از شرکتی با مزیت افتراقی است که محصولات «دَنت» را عرضه می‌کند. وی توانسته است بازار افتراقی منحصربفردی را برای خود ایجاد کند.

برای آشنایی بیشتر با این نوع مزیت، صفحه استراتژی اقیانوس آبی را ببینید.

 

انواع مزیت رقابتی

 

مزیت زمانی

زمان به اندازه قیمت در کسب و کار مهم است. برخی شرکتها می‌توانند محصولات یا خدمات خود را بموقع (در زمان مناسب) ارائه دهند. این شرکتها براحتی می‌توانند در برابر تغییرات تقاضا و تکنولوژی انعطاف داشته باشند. زمان یک منبع ارزشمند است که می‌توان از آن برای ایجاد مزیت رقابتی بهره گرفت.

 

مزیت مکانی

محل استقرار شرکت می‌تواند مزیت ایجاد کند. برای مثال شرکت فولاد خوزستان نسبت به بقیه‌ی شرکتهای فولاد کشور دارای مزیت مکانی است به دلیل آنکه به آبهای آزاد دسترسی دارد. به همین صورت فولاد هرمزگان مزیت بهتری دارد چون به آبهای آزاد نزدیکتر است. احتمالاً اگر شرکت فولادی در چابهار تاسیس شود مزیت آن بیشتر از هر دوی اینها می‌شود به دلیل آنکه علاوه بر نزدیک‌تر بودن به آبهای آزاد، از تنگه‌ی هرمز و چالش‌های آن دورتر است.

 

 مزیت اول بودن (First Mover Advantage)

شرکتی که محصول یا رویکرد جدیدی را برای اولین بار مطرح می‌کند، از مزیت اول بودن برخوردار است. از دو نظر مزیت اول بودن به نفع شرکت عمل می‌کند:‌

 1. اول، «اثر شبکه‌ای» است. مشتریانی که از محصولات راضی هستند آن را به دیگران توصیه می‌کنند. شرکتی که برای اولین بار محصول یا خدمت موفقی را عرضه می‌کند در شبکه توصیه‌ای مشتریان قرار می‌گیرد. بنابراین مشتری به استفاده از آن عادت می‌کند و بسیار بعید است آن را تغییر دهد. در یک نظرسنجی 70 درصد استفاده‌کنندگان از اسنپ گفتند که از اسنپ استفاده می‌کنند چون برای اولین بار با توصیه دوستانشان با آن آشنا شده‌اند و قصد ندارند از سرویس‌های جایگزین مثل تپ‌سی استفاده کنند.
 2. دوم. شرکتی که اول وارد یک بازار جدید می‌شود، منابع ارزشمند را از آن خود می‌کند. به همین صورت، اسنپ در ورود خود توانست رانندگان حرفه‌ای‌تر را برای خود جذب کند.

 

منشا مزیت رقابتی

اگر برای شما این سوال پیش آمده که منشا اصلی مزیت رقابتی کسب و کار چه چیزی می‌تواند باشد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:‌ 

 • ماهیت صنعت: انتخاب صنعت برای ورود و دستیابی به موقعیت رقابتی در آن
 • شایستگی‌های کلیدی: قابلیتها و منابع شرکت
 • سرمایه‌های انسانی: افراد و الگوهای تعاملی بین آنها
 • فناوری: تجهیزات و دانش در اختیار کسب و کار 
 • دارایی‌های نامشهود: از قبیل اعتبار، حسن شهرت و مانند آن 

 

توصیه: یک استراتژی خلق ارزش را انتخاب کنید!

به عنوان یک اصل کلی، برای موفقیت در بازار مجبور به استفاده از یک استراتژی رقابتی هستیم. سه رشته ارزش را توصیف می‌کنند: تعالی عملیاتی، صمیمیت مشتری و رهبری محصول. فرض اصلی این است که شرکتها باید یکی از این سه رشته را برای رهبری بازار انتخاب کنند و سپس به آن دست یابند و در دو بخش دیگر به سطح قابل قبولی برسند.

 

نظام‌های خلق ارزش (Value Creation Disciplines)

 1. تعالی عملیاتی. این استراتژی به تولیدی با حجم بالا و استاندارد تبدیل می کند که نیاز به تمایز چندانی ندارد. استراتژی تعالی عملیاتی برای بازارهایی ایده آل است که در آن مشتریان به هزینه‌ها بیش از هر چیز دیگری اهمیت می‌دهند. اغلب در بازار کالاهای بالغ اتفاق می‌افتد. محصولاتی که تغییرات در فناوری‌ آنها کم است و می‌توان با بهبود تدریجی در آن تغییراتی را ایجاد کرد، برای این کار مناسبند.
 2. صمیمیت مشتری. استراتژی صمیمیت مشتری بر ارائه طیف منحصر به فردی از خدمات مشتری متمرکز است که امکان سفارشی‌سازی خدمات و شخصی‌سازی محصولات را برای پاسخگویی به نیازهای مشتریان مختلف فراهم می‌کند.
 3. رهبری محصول. استراتژی رهبری محصول به عنوان یک استراتژی رقابتی با هدف ایجاد فرهنگی است که به طور مداوم محصولات برتر را به بازار عرضه می‌کند.

برای توضیحات بیشتر به صفحه 3 دیسیپلین خلق ارزش مراجعه کنید.

 

تقویت نقاط قوت در مزیت رقابتی

 • نقاط قوت شرکت خود را بررسی کنید. بدیهی است که شرکت شما نسبت به رقبای شما دارای نقاط قوت در زمینه های خاصی است. بنابراین ، باید این نقاط قوت را شناسایی کرده و محصول خود را با این نقاط قوت به بازار عرضه کنید. اگر شرکت شما ارزان ترین کالاها یا خدمات را با کیفیت ارائه می دهد ، از آن به عنوان نقطه فروش خود استفاده کنید. اگر شرکت شما کالاها و خدمات با بهترین کیفیت را تولید می کند ، از این به عنوان استراتژی بازاریابی خود استفاده کنید. نقاط قوت شرکت خود را بشناسید و از آنها برای جلب توجه خریداران استفاده کنید.
 • مشتری خود را درک کنید. یک ضرب المثل رایج است که می گوید "مشتری پادشاه است". مشتری مبنای اصلی طراحی و کیفیت محصول شما است. شما می خواهید محصول از هر نظر برای مشتری جذاب باشد و این تنها با گوش دادن به مشتری قابل دستیابی است. تعامل با مشتریان در سطح شخصی یک استراتژی بسیار عاقلانه است و می تواند به شما در طراحی محصول/خدمات خود در اطراف مشتری کمک کند.
 • به دنبال شکاف هایی در بازار باشید. به دنبال شکاف هایی باید باشید که پر نشده و از آن به عنوان هسته طراحی خود هنگام ایجاد یا ارتقاء محصول یا خدمات خود استفاده کنید.
 • نوآوری. کلید اصلی بسیاری از اقتصادهای جهان در حال حاضر نوآوری است. این کار، ایده‌های بیشتری را به ارمغان می‌آورد که به فروش آسان محصولات کمک می‌کند و از این رو موجب برتری رقابتی می‌شود. 
 • اثربخشی عملیاتی. برای اینکه شرکت حداکثر تولید را داشته باشد ، باید به طور مداوم اثرگذارو کارآمد عمل کند. این امر مستلزم مدیریت درست رهبران شرکت است. شرکتی که فعالیتهای بسیار خوبی دارد ، مزیت رقابتی بهتری نسبت به شرکتهایی دارد که فاقد عملکرد کارآمد هستند.
 • انعطاف پذیری. دنیای تجارت بسیار پویا است و در مدت زمان کوتاهی تغییر می کند. به همین دلیل است که شرکت ها باید روی پای خود بایستند تا با تغییرات تولید و بازاریابی سازگار و به روزرسانی شوند. برای کسب مزیت رقابتی در شرکت خود ، انعطاف پذیری و توانایی سازگاری با تغییرات بسیار مهم است.

ادمین سایت

این مقاله در تاریخ 1400/07/17 توسط دکتر عباس خدادادی در سایت سایت تخصصی هوشمندی استراتژیک منتشر شده و در تاریخ 1400/07/18 بروزرسانی گردید.
لینک منبع: منبع مقاله در سایت

پیشنهاد می‌شود برای آشنایی بیشتر با مزیت رقابتی حتماً این مطالب را هم ببینید:

دیدگاه کاربران ...

دیدگاه خود را بیان کنید