ویدئو: تعریف مزیت رقابتی و نمونه های آن

در این ویدئوی آموزشی، شرح کوتاه و مفیدی بر مفهوم مزیت رقابتی و مثالهایی از آن در کسب‌وکارها توسط دکتر عباس خدادادی ارائه می‌شود. 

 

متن ویدئو: 

مزیت رقابتی

همه ما اسم مزیت رقابتی را شنیدیم، اغلب هم این مفهوم رو نادیده گرفتیم و از کنارش ساده عبور کردیم. بعضی مواقع هم فقط در حد چند جمله در جلسات بهش اشاره شده و چندان در معنی و مفهومش عمیق نشدیم. اما این اصطلاح، خیلی مهمتر از اون چیزی هست که ما تاکنون بهش نگاه کردیم و جا داره که بیشتر بهش دقت کنیم.  

بسیاری کسب و کار‌های موفق و اصیل کشورمون مثل ایران‌رادیاتور، نوشت‌افزار آریا، ایران‌پتک، شامپو فیروز، حلوای عقاب و دهها مورد مشابه، اونهایی هستند که همیشه به مزیت رقابتی توجه کردند. این کسب و کارها همشون رقابت‌پذیرند و می توانند که مزیت رقابتی بسازند، حفظ کنند و توسعه بدن. و نتیجه‌اش رو هم گرفتند. در کوتاه‌مدت چالش‌های هدف‌مندتری داشتند و در بلندمدت ماندگار بودند. برعکس، یک سری کسب و کارها هم بودند که هر چند در کوتاه‌مدت موفق بودند و سروصدای زیادی هم داشتند، اما آنچنان که باید به این مسئله نپرداختند. مواردی مثل علاءالدین، نیک‌کالا، ارج، آزمایش در یک چیز وجه مشترک دارند و آن هم این است که نتونستند مزیت رقابتی ایجاد کنند. اگر روندهای نوظهور و تغییرات صنعت و بازار را در نظر بگیریم، رمز ماندگاری در بازارهای پرآشوب داشتن مزیت رقابتی هست.

 

مزیت رقابتی چیست؟

مزیت رقابتی چیست و به چه چیزی مزیت رقابتی می‌گیم؟ همه جای دنیا، یک تعریف واحد از مزیت رقابتی وجود دارد و اینجوری می‌فهمنش: «شایستگی‌های محوری که برای مشتری ارزشمند». تکرار می‌کنم «شایستگی‌های محوری که برای مشتری ارزشمندند». این گفته دو قسمت داره. اول شایستگی محوری. شایستگی محوری چیزی است که کسب و کار شما در آن تبحر دارد و ویژگی منحصربفرد آن شناخته می‌شه و در این زمینه، کارکشته است. شناسایی شایستگی محوری کار اصلی شماست و باید با صرف زمان و فکر زیاد اونها را تعیین کنید. مواردی مثل توان قابلیت اطمینان، رهبری فنی، توان طراحی و نوآوری، کانال توزیع، امکانات فیزیکی و مانند آن از جمله شایستگی‌هایی است که میشه بهش اشاره کرد. قسمت دوم هم «ارزشمند بودن برای مشتری» است. ارزشمندی یعنی اینکه مشتری حاضر است به خاطر این شایستگی محوری به شما پول بدهد. در نگاه بازار، داشتن شایستگی محوری زمانی ارزشمند محسوب میشه که در بازار خریدار داشته باشه. ممکنه چندین شایستگی‌ محوری در کسب و کار شما وجود داشته باشه ولی از بین اینها، اونی به عنوان مزیت رقابتی محسوب می‌شه که پرداخت‌های مشتری را به همراه داشته باشه. مشخصاً می‌خوام بگم که مزیت رقابتی حاصل تجمیع دو شرط است: شایستگی‌محوری بعلاوه ارزشمندی.

 

 نمونه‌های مزیت رقابتی

 خیلی سخت بشه چند تا مزیت را به عنوان مزیت رقابتی برای همه توصیه کرد، به دلیل اینکه هر کسب و کاری شایستگی محوری خودش را دارد. اما من طی یک بررسی که داشتم حدود 10 محور را به عنوان نمونه‌هایی از مزیت رقابتی جمع‌بندی کردم. که شامل این موارد میشه.

 

چهار نکته:  

اول، اینکه مزیت رقابتی پایه‌ کسب و کار را تشکیل می‌ده و واضحه که اگه تعداد مزیتها بیشتر باشد، استحکام کسب و کار هم به همان میزان بیشتر است.  

دوم، اینکه خلق مزیت رقابتی کار دشواری است و ممکنه ماه‌ها و حتی سالها طول بکشه. مزیت رقابتی براحتی بدست نمی‌آد. مزیت رقابتی حاصل تلاش‌های شبانه‌روزی و فکر کردن‌های عمیق هست.

سوم، خلق و حفظ مزیت رقابتی مسئولیت اصلی مدیریت ارشد است. شأن یک هیئت مدیره یا مدیر عامل به توانایی اونها در خلق مزیت رقابتی هست. 

چهارم، اگر کسب و کاری شکست می‌خورد، اشک می‌ریزیم، ناراحت می‌شویم، اما به غرور ملی‌ و اعتماد بنفس ملی‌مان آسیب نزنیم. این ذات بازار است که ضعیف‌ها (یعنی آنهایی که مزیت رقابتی ندارند) حذف شوند.

 

چند مثال  

لبنیات میهن از نظر مزیت رقابتی یک مورد موفق است. این شرکت چند مزیت مثل هزینه، توزیع، حسن شهرت و دسترسی به منابع کلیدی را ایجاد کرده.  همچنین افق کوروش سه مزیت رقابتی را در سالهای اخیر ایجاد کرده که بترتیب شامل مزیت هزینه، دسترسی و تحویل هست. هرچند در این مسیر  آزمون و خطا و چند اشتباه هم داشته. برخی مثل عالیس و دیجی‌کالا امروز به ظاهر موفق هستند اما دلایل موفقیت امروز آنها، مزیت رقابتی‌شان نیست یا اگر هم هست، هنوز نتونستیم با نگاه کارشناسی شناسایی کنیم.   

 

نکته پایانی

مزیت رقابتی شایستگی محوری کسب و کار شماست که برای مشتری ارزشمند است. این مزیت رمز ماندگاری کسب و کار است. این مزیت‌ها را شناسایی کنید، حفظ کنید و به مرور تقویت کنید.

 

 

 

ادمین سایت

این مقاله در تاریخ 1400/02/20 توسط دکتر عباس خدادادی در سایت سایت تخصصی هوشمندی استراتژیک منتشر شده و در تاریخ 1400/10/24 بروزرسانی گردید.
لینک منبع: منبع مقاله در سایت

همچنین می توانید در زمینه مزیت رقابتی، مطالب زیر را ببینید:

دیدگاه کاربران ...

دیدگاه خود را بیان کنید

 • سلام دکتر جان بسیار عالی بود. از اشتراک‌گذاری مطالب ارزنده‌ای که در این سایت در جهت افزایش و به‌روزآوری دانش مدیریت خالصانه در اختیار مخاطبین این حوزه قرار می‌دهید، صمیمانه سپاسگذارم. بهترینها برایت آرزومندم.

  • سلام، آقای محسنی، دل‌تنگتم عزیز؛ اشتراک «دانش استراتژی» وظیفه که نه، مسئولیت من است و امیدوارم به کار بیاد و موثر باشه.

   • 1400/04/20
 • سلام و وقت بخیر جناب دکتر خدادادی مطلب آموزنده‌ای بود. موردی که آخر ویدیو در مورد مزیت رقابتی دیجی‌کالا و عالیس اشاره کردید چالش برانگیزه. ما شاهد رشد سهم بازار خرده‌فروشی و همچنین توسعه خدمات دیجی‌کالا هستیم. بسیار ممنونم اگر درباره مزیت رقابتی این کسب و کار ها بیشتر توضیح بدید. تشکر

  • سلام. خواهش می‌کنم. بنظرم موفقیت‌های این‌دو در کوتاه‌مدت به دلیل حوادث اتفاقی مانند افزایش خرید‌های اینترنتی به دلیل کرونا و یا تبلیغات مداوم و پرهزینه تلویزیونی است. از نظر استراتژیک در مسائلی مثل منبع‌یابی، قابلیت اطمینان، دسترسی، چابکی، رهبری محصول و سایر مسائل مشابه شرکتهایی همچون کاله، میهن، دومینو و یا حتی افق‌ کوروش بسیار بهتر عمل کرده‌اند.

   • 1400/07/18
 • سلام خیلی ممنون از اشتراک مطلب گزیده و کاربردی و زیباتون. با آرزوی موفقیت روزافزون

  • سلام، محبت دارید.

   • 1400/12/21