مرجع هوشمندی استراتژیک

روشهای ایجاد مزیت رقابتی

در ابتدا اگر با مزیت رقابتی آشنا نیستید، با مراجعه صفحه مزیت رقابتی چیست؟  با مفهوم مزیت رقابتی آشنا خواهید شد. هر کسب و کاری  یک راه‌حل منحصربفرد برای دستیابی به مزیت رقابتی را باید داشته باشد.  اگرچه این راه‌حل‌ها کاملاً اختصاصی به نظر می‌رسند، اما می‌توانیم به چند نمونه به عنوان راه‌حل‌های اساسی ایجاد مزیت رقابتی اشاره کنیم. در ادامه چند مورد از این راه‌حل‌ها آمده است.

 

روشهای ایجاد مزیت رقابتی

1-ارزش ویژه برند 

ارزش ویژه برند منبع اصلی مزیت رقابتی است. ارزش ویژه برند از «ادراک مشتریان» از نام تجاری ناشی می‌شود. اگر مشتری شما را دوست داشته باشد، این بزرگترین منبع مزیت رقابتی است.

 

2- فناوری

با استفاده درست از فناوري، مزيت رقابتي پايدار بدست می‌آید. فناوری به دليل دارا بودن برخي خصوصياتي از قبيل: به روز بودن، سرعت و دقت، کارايي و عملکرد شرکت و کسب و کار را بهبود می‌دهد.

 

3-زنجیره فروش

زنجیره تأمین مدیریت شده به قابلیت اطمینان، کاهش هزینه‌ها و زمان تولید منجر می‌شود. همچنین زنجیره توزیع مناسب به مدیریت تقاضا کمک می‌کند.

 

4-توان مالی

تغییر شرایط اقتصادی ممکن است منجر به عدم قطعیتهای تلخی شود و این عدم‌قطعیت‌ها را آنهایی می‌توانند تحمل کنند که دارای قدرت مالی کافی باشند. علاوه بر این، توان مالی بالاتر به خودی خود از موقعیت بهتر بازار به دست می‌آید. شرکتهایی که توان مالی بالاتری دارند، می‌توانند پول بیشتری را در تحقیق و توسعه سرمایه‌گذاری کنند و توسعه آنها راحتتر است.

 

5-قابلیتهای بازاریابی

قابلیتهای بازاریابی نوآورانه برای حفظ موقعیت رهبری در صنعت بسیار ضروری است. داشتن یک استراتژی بازاریابی کاملاً مشخص و قوی برای رقابت‌پذیری نیز مهم است.

 

مزیت رقابتی

 

6-ساختار و رهبری کارآمد

ساختار سازمانی کارآمد به جریان آسان اطلاعات و ارتباطات کمک می کند و تنگناهای عملکرد را برطرف می کند. ساختارهای ساده به جریان سریعتر ایده ها و جریان روان عملیات و پروژه ها کمک می کند. در چنین محیطی ، حرکت دادن تلاش ها در مسیر درست و ایجاد نتایج مورد انتظار آسان تر است.

 

7-توسعه کارکنان

کارکنان به عنوان یک سرمایه ارزشمند می‌توانند یک منبع مزیت رقابتی به شمار آیند. روش‌هایی وجود دارد که برای پیشرفت مسیر شغلی از آنها استفاده می‌شود. برای مثال ارزیابی شایستگی‌ها و مهارتهای منابع انسانی، توسعه و آموزشهای تخصصی.

 

8-ارتباطات

جریان راحت و آزاد دانش و تخصص در شرکت می‌تواند به عنوان یک منبع مزیت رقابتی باشد. شرکتهایی که می‌توانند دانش و تخصص را در میان کارکنان خود به راحتی به اشتراک بگذارند، احتمال دستیابی به مزیت رقابتی را دارند. برخی از مهارتهای ارتباطی شامل ارتباط با مشتری، یادگیری عاطفی و اجتماعی، ‌تکنیکهای اقناعی (قانع کردن متخصصان به انجام یک کاری)، مهارتهای گفتاری، نوشتاری و شنیداری.

 

9-مدیریت کارکنان

برخی شرکتها می‌توانند از مکانیزم‌های مدیریت منابع انسانی به طور موثرتری برای ایجاد تعهد و ماندگاری کارکنان بهره گیرند. بنابراین مهم است که نحوه برانگیختن کارکنان را بیاموزیم. برخی از موارد مدیریت کارکنان شامل آموزش و توسعه، مدیریت عملکرد، تیم‌سازی و مربی‌گری.

 

10-تحقیق و توسعه

مهارتهای استدلالی دقیق نقش مهمی در دستیابی به مزیت رقابتی دارد. برخی شرکتها می‌توانند توسعه محصول و خدمات را بخوبی انجام دهند و پیشروی بازار باشند. برخی مهارتها شامل مهارت حل مسئله، تحقیقات و تعیین الگوها و روابط است.

 

مزیت رقابتی

 

11-شایستگیهای اجرایی

در شایستگی اجرایی مهارتهای از قبیل تفکر خلاق، نوآوری در ابزارها و سیستم ها و فرآیندها و سیاست های تسهیل کننده برای استفاده از آنها نیز تاکید دارند.

 

12-قابلیتهای عمومی

برخی از انواع قابلیتهای عمومی  از قبیل کار کامل و بی نقص، کاهش استرس روانی، تیزهوشی و امانتداری است که باید مورد توجه قرار گیرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *